המספר שמחה רז מביא מסיפוריו ליהודה עצבה. 21.1.2010

רבי אריה לוין והשעון בשער יפו.

נכתב על ידי: ר' שמואל הומינר

 בימים ההם, ר' אריה לוין היה מחנך ומשגיח בתלמוד תורה - 'עץ חיים' ( ליד שוק מחנה יהודה ) והיה מתפלל מנחה גדולה במגדל של 'הכנסת האורחים' שהיה ממול לישיבת עץ חיים בה לימד ( המקום ידוע בשמו בית הכנסת זהרי חמה ) בראש המגדל היה שעון שמש, אולם ליתר דיוק, היה ר' אריה מכוון את שעונו לפי השעון שבשער יפו.
נשאלת השאלה: מהיכן היה לר' אריה שעון, תמהני. אולם סיפור זה שמעתי מגדולים ממני בתלמוד תורה זה, להראות את טיב ראייתו של ר' אריה, המרחק מעץ חיים ועד לשעון שהיה קבוע באותם הימים במגדל שבשער יפו הוא כמעט 3 ק"מ, נכון שבימים ההם לא היו כל הבניינים הקיימים היום, כל השטח ממחנה יהודה ועד לשער יפו, היה שומם ולכן היה קו הראייה היה פתוח.


הערה: ראוי לציין בהקשר לסיפור זה כי  בשנת 1907 בנו תושבי ירושלים את מגדל השעון בשער יפו, כמחווה לעלייתו לשלטון של הסולטן עבדל אל חמיד השני במלאת עשרים וחמש שנה לשלטונו.
בשנת 1922, הורה מושל ירושלים הבריטי הגנרל רונלד סטורס לפרק את השעון ולהעביר אותו מערבה לכיוון כיכר צ.ה.ל ועל פי עדותו של הגנרל סטורס נבנה מגדל השעון שוב בכיכר זאת בשנת 1931. אך בסופו של דבר נעלם משם השעון.

© כל הזכויות שמורות

7. ר' אריה לוין היקר זצ"ל
מאת: אורנה 13/07/2010
ר' אריה הצדיק הירושלמי, איש המעשה והחסד ,יהי זכרו ברוך.
6. הרב אריה לוין זצ"ל
מאת: תהילה 19/06/2010
הסיפור הזה ממש עניין אותי,,, ואהבתי אותו מאוד. אבל לא הבנתי כל כך את הסיפור הזה.....
5. השעון לא הועבר אלא הוחלף
מאת: אפרת אסף 19/03/2010
השעון הישן פורק כי סטורס חשב שהוא אורינטאלי מדי. גם הסביל האדום לבן שהיה בכניסה ליד המצודה הוסר. הבריטים כאמור, לא התלהבו מהסגנון וגם לא מהפגנת המלכות העותמנית. אבל, שעון הרי צריך אז בנו שעון נוסף חדש לפי טעמו של סטורס והציבוהו בככר אלנבי (ככר צה"ל של היום). השעון שגם היה מכוער לדעת התושבים וגם הפריע לתנועה הוסר לאחר כמה שנים. ומאז אנחנו מסתדרים עם הסלפונים...
4. הרב אריה לוין
מאת: סלומה 31/12/2009
מאיפה יש לו שעון ?????????? לא ממש הבנתי אבל מה שהבנתי היה ממש יפה
3. הרב אריה לוין זצל
מאת: אלעד 18/06/2009
מאיפה השעון????
2. הרב אריה לוין זצ"ל...
מאת: עדי 20/05/2009
לא הבנתי ממש מה כתוב ומה מסופר מה הקשר לשעונים???
1. הרב אריה
מאת: ליחי 27/02/2009
סיפור יפה ומענין
הוספת תגובה
שם:
דואר אלקטרוני:
כתובת זאת לא תוצג באתר
כותרת:
תוכן: 
|