חכייאת אל עספור אל אח'דר ( מעשה הציפור הירוק )

נכתב על ידי: אמיר חרש

מספר: יהודה עצבה:

 

השיח ג'ראח היה אומר, הייה מהמדברים מעט ואומרים הרבה, ואל תהייה מהמדברים הרבה ואומרים מעט. למשל היה בכפר, אחד שאהב ציפורים. והיה לו ציפור ירוק, עם מקור צהוב גדול, שידע לדבר. פעם אחת הביא לביתו אישה שאיננה אשתו ואמר באוזניה דברי זימה. כששבה אשתו מהשוק, חזר הציפור על אותם הדברים בקול. שמעה האישה, הבינה, וחזרה לבית אביה.
 
קילל האיש מאוד את הציפור ואמר לו דברי תועבה שאוי לאוזניים ששומעות. בעט בציפור וגרש אותו מביתו. עף הציפור בכפר וחזר בקול על אותם הדברים. שמעו נערות, הסמיקו וברחו. שמעו גברים וקיללו אותו חזרה, הוסיף הציפור את קללותיהם על הקללות ודברי הזימה שאמר. זרקו בו אבנים עד שעזב את הכפר.
 
עף הציפור והגיע לעיר. ראה מלמעלה בית שכולו זהב. ולבית חלון עם וילון תחרה. של מי הבית? של הפחה. של מי החלון? של בת הפחה, שהיא כולה מחמדים. ישב הציפור על החלון ואמר לבת הפחה את כל אותם דברי תועבה. צחקה בת הפחה ונתנה לציפור גרגרים מידה. פתחה דלת כלוב, ונכנס בו הציפור. וכל מי שבא לבקרה ראה את הציפור ונהנה מקללותיו וקיללו חזרה. פעם אחת דיבר הפחה עם בתו וענתה לו במילה של חוצפה. שאל אותה: מניין המילה? וסיפרה לו אודות הציפור. בא הפחה אל הציפור ואמר לו: ציפור מה בפיך? פתח הציפור את פיו וקילל את הפחה ואת אביו ואת אבי אביו. שאל אותו הפחה: מניין הוא? ואמר הציפור את שמו של אותו אדם. שלח הפחה את חייליו לכפר והביאו אותו למשפט.
 
סיפרו לשיח' ג'ראח ובא איתו.
 
שאל הפחה את האיש: הציפור שלך? ענה האיש: הציפור ברח מזמן. שאל הפחה: אתה לימדת אותו לדבר כך? ענה: הציפור למד לבד. אמר הפחה: אף על פי כן אשם אתה ודינך מוות.
אמר השיח' ג'ראח: הו הפחה המכובד, האם אתה חזק, או באמת חזק? ענה הפחה: אני באמת חזק. אמר השיח': כי האיש החזק מעניש, אבל האיש הבאמת חזק, הוא מרחם. ענה לו: ולמה שאסלח לחוטא שכזה, שגרם אפילו לציפור שיחטא?
אמר השיח': ואם יחזור הציפור מדרכו הרעה, למה שלא תסלח לאדם? הסכים. לקח השיח' את הציפור אליו ובמשך שבוע חזר באוזניו על דברי טעם ודברי חכמה וברכות, עד ששכח את קללותיו. בא הפחה אל הציפור ואמר לו: ציפור מה בפיך? פתח הציפור את פיו וברך את הפחה ואת אביו ואת אבי אביו.
 
שלח הפחה את האיש לכפר ואת הציפור שיחרר מן החלון. והיה לכל מקום שהגיע אליו הציפור הירוק החל לברך ולומר דברי חכמה, והאנשים השיבו לו בברכות ופתגמים. והציפור עבר מכפר לכפר והפיץ את השמחה והילל את עולמו של הבורא, יתברך שמו לעד
 
 

© כל הזכויות שמורות
כו', אייר, תשס"ט. 20.5.09
2. אהבתי
מאת: אברהם טורקוה 11/11/2011
אהבתי גם את הספור וגם את סגנון ספור הספור
1. סיפור חכם
מאת: רבקה אביב 30/07/2010
הסיפור הוא סיפור חכם מאוד וברשותך אספר אותו כמובן הלאה.
הוספת תגובה
שם:
דואר אלקטרוני:
כתובת זאת לא תוצג באתר
כותרת:
תוכן: 
|