המספרת רבקה אביב.

הסב ונכדו

נכתב על ידי: רבקה אביב

סבא היה זקן מאוד מאוד, רגליו חדלו ללכת, עיניו כהו מראות ואוזניו כבדו משמוע. גם שיניו לא היו עוד בפיו וכשהיה אוכל, היה האוכל נוטף על זקנו. לא השיבוהו עוד בנו וכלתו עימהם ליד השולחן והגישו לו את ארוחתו לחוד, על יד התנור.
פעם אחת נתנו לו מרק בספל, רצה סבא לקרב את הספל, אך זה נשמט ונשבר. התחילה כלתו נוזפת בו, כי הוא מקלקל הכל בבית ושובר את הספלים.
אמרה: "מעתה אגיש לך את האוכל בתוך אבוס (כלי שנותנים בו אוכל לבהמות)". נאנח סבא ולא אמר כלום. פעם ישבו האב והאם בבית וראו את בנם הקטן משחק על הרצפה בלוחיות עץ ובונה דבר מה.
שאל האב: מה אתה עושה בני?

ענה הילד: בונה אבוס, אבא, כשאתה ואימא תהיו זקנים מאוד אאכיל אתכם באבוס זה!

הביטו האב והאם זה אל זה ודמעות בעיניהם. הם התביישו על כי העליבו את הסבא הזקן, מאז מושיבים אותו עימהם לשולחן ומטפלים בו הכי טוב, בנאמנות ובמסירות.

הסב והנכד. אוסף גלויות נרינסקי.
© כל הזכויות שמורות
ו', תמוז, תש"ע. 18.6.10
4. קרדיט
מאת: נטליה 13/04/2020
סליחה אבל עם כל הכבוד לאבקה אביב. הסיפור ״הסב ונכדו״ נכתב ע״י ל.ב. טולסטוי, איך נשמט ונוכס לו הקרדיט??
3. קרדיט
מאת: נטליה 13/04/2020
סליחה אבל עם כל הכבוד לאבקה אביב. הסיפור ״הסב ונכדו״ נכתב ע״י ל.ב. טולסטוי, איך נוכס לו הקרדיט??
2. ערך מוסף לסיפור
מאת: דינה דנון-דאבוש 19/07/2010
כשקראתי את הסיפור של רבקה אביב, הצטלצל קולה באוזני, דבר שהוסיף נופך לסיפור מקסים זה.
1. נרצח כשהשעון לא הראה שעה
מאת: אורי בץ 20/06/2010
המלך עבדאללה נירצח כשהשעון לא הראה שעה עבדאללה הראשון, מלך ירדן נרצח ביולי 1951 בעת ביקור במסגד אל אקצא בדרך לתפילת יום השישי ארבעה ימים קודם לכן נרצח בעמן ראש ממשלת לבנון הרקע לשתי ההתנקשויות היה ניסיון של ירדן ולבנון להגיע להסכם שלום עם ישראל.בהקשר זה,מעניין לספר כי המלך עבדאללה נרצח על הר הבית כשהשעון לא הראה שעה. וסיפור שהיה כך היה: למלך עבדאללה ,כמו לכל מלך המכבד את עצמו, היה אצטגנין -חוזה בכוכבים. באחד הימים שאל עבדאללה את האצטגנין אמור לי מתי אמות? חשב האצטגנין ואמר "מלכי אתה לא תמות מיתה טבעית אלא תרצח, ומתי זה יקרה? שאלו עבדאללה , על כך השיב האצטגנין בסבר פנים חמורות: אתה תרצח כאשר השעון לא יראה שעה. צחק עבדאללה המלך ואמר לאצטגנין : ראה אני מלך לא טיפש וכידוע שעון תמיד מראה שעה. הרי הדבר ידוע לכולם ששעון תמיד מראה שעה ואם אתה אומר דבר שכזה הרי אינך אצטגנין ואף בור ועם הארץ הנך. הרי שעון תמיד מראה שעה , הוא יכול להיות מדויק , לפגר או למהר , אך בכל מקרה הוא יראה שעה אז מהיכן לקחת את הדבר שהמלך ירצח כשהשעון לא יראה שעה?. כך אני רואה הצטדק האצטגנין. הימים לאחר מלחמת העצמאות היו ובאחד מימי הקיץ ביקר עבדאללה בירושלים על מנת להיפגש עם ראובן שילוח (ראש המוסד) ובאותה הזדמנות עלה להר הבית והשתתף בתפילת יום שישי. בו ביום הצליח רוצחו של המלך לחדור את "חגורת האבטחה" שהקיפה את המלך וירה בו בראש ובחזה. עבדאללה מת במקום ונקבר במתחם-קבורה בצלע המערבית של הר הבית. ואכן ממש כדברי האצטגנין נרצח המלך בדיוק כאשר שהשעון לא הראה שעה הכיצד: בהר הבית , לא הרחק ממסגד אל אקצה ,מצוי שעון שמש , אותו בנה ר' משה שפירא, יליד מאה שערים, שהיה מומחה לשעוני שמש. כאשר היה עבדאללה לא הרחק מהקשת עליה בנוי שעון שמש כיסה ענן את עין השמש וכידוע כאשר ענן מכסה את השמש שעון שמש לא מראה שעה. בו ברגע נורו כמה יריות לעבר המלך עבדאללה והוא נרצח- בדיוק כאשר השעון לא הראה שעה. חוסיין ,נכדו, שהה לצידו בעת הרצח ונורה גם הוא, אך מדליה שהייתה מוצמדת לחזהו (ואשר על נשיאתה התעקש המלך עבדאללה) חסמה את הקליע. וכך ניצלו חייו. לאחר חתימת חוזה השלום עם ירדן , ביקר המלך חוסיין בירושלים ורוה"מ יצחק רבין ז"ל , הגיש לו כשי אלבום המתאר את שיפוץ כיפת הזהב. המלך חוסין קיבל זאת בתודה ובחום אך סרב בכל תוקף לבקר בהר הבית, כה עזה הייתה הטראומה של הרצח בעת שהשעון לא הראה שעה
הוספת תגובה
שם:
דואר אלקטרוני:
כתובת זאת לא תוצג באתר
כותרת:
תוכן: 
|