הכבסים התלויים

יום כביסה של אימא בשנות ה - 50

נכתב על ידי: יורם רייזברג

פרוייקט יום כביסה.  נכתב מהזיכרון לפני שנעלם 6/11/12 .

יום כביסה היה ממש מבצע צבאי מתוכנן, לפני דור מכונות הכביסה ואבקות הכביסה המופלאות שמורידות כל לכלוך, כל הכביסה הייתה מבד כותנה. כולנו הזענו כהוגן. לא ידענו מהמיזוג אפילו מאורר היה לוקסוס שרק מתי מעט זכו בו. את הלבנים יש להרתיח בדוד כביסה, אימא הייתה מתכננת את יום הכביסה ליום בו אבא עובד אחה"צ כדי שיוכל להדליק את המדורה מתחת לדוד הכביסה ולסחוב ולהרים את הדוד הכבד בחצר הבית ברחוב ביאליק.
 
היה צריך לתאם עם השכנים למען לא יתקלו יחד בין כבל הכביסה המשותף לכולם, ההכנות החלו כבר בתחילת השבוע. אבא היה מגרד בפומפיה גסה את סבון הכביסה לשבבי סבון ואמא מכינה קציצות בשר וסלט תפוחי אדמה, היות ולא יהיה לה רגע פנוי להכנס למטבח, היו לה מין מכנסי התעמלות שהביאה מהקיבוץ, סינור ומטפחת ראש שמיועדות תלבושת ליום כביסה.

מבעוד בוקר משרים את הכביסה בגיגית גדולה. אבא מחמם דוד מים מעל המדורה ולאט לאט מעבירים לתוך הדוד את הסדינים והציפות הלבנות. לאחר שרתחו הם מוצאים לגיגית אחרת ואת הדוד ממלאים בלבנים של כולנו רק לאחר מרתיחים את הכביסה הצבעונית, אבא שולט בדוד ובאש בעזרת מקל מיוחד לערבב את האריגים שהסבון הרותח יגיע לכל פינה. לאחר ההרתחה מגיע תור השפשוף והגירוד.
 בעזרת מגרדת פח מיוחדת ושיפשוף הכביסה בסבון הכביסה ולאחר מכן אמא שטפה במים נקיים את כלי המיטה והלבנים ולבסוף שוטפים  במים עם 'כחול' ( אבן גיר כחולה עטופה בפיסת רשת לבנה ) על מנת שהבגדים יבהיקו וילבינו יותר ואם יש צורך גם בגיגית שמכילה עמילן.
הסחיטה נעשת ע"י סיבוב ומתיחה ביד ולאחר מכן היישר לחבל הכביסה. יש לתלות ולמתוח כדי שהכביסה תתייבש בצורה חלקה להקל על הגיהוץ.
אמא היתה מניחה את הגיגית על ארגז שיקל עליה לתלות-את אטבי הכביסה החזיקה בכיס מיוחד בסינור ובכיס נפרד שמרה את אטבי הכביסה שניזוקו ועל אבא היה מוטל לתקן אותם או להחליף את הקפי.ץ אם היתה כביסה כבדה אבא היה מותח את הכבל עם מוט שמרים את החבל כביסה כדי שלא ישפשפו את הקרקע ויתלכלכו.
בגמר היום ובעזרת השמש הטובה הכל היה מתייבש ונאסף בערמה הביתה ואז מגיע תור המגהץ לגהץ הכל.

לאסוף ןלאחסן את הגיגיות והדוד עד למבצע הבא שיהיה בערך בעוד שבועיים. לנו הילדים זה היה יום נפלא—משחק במדורה ואש המון בוץ ומים והכי חשוב אוכל פשוט של קציצות וסלט תפו"א. רק שבאותם ימים לא הבנתי מדוע הייתה אמא נופלת עייפה למיטה.

מכונת הכביסה הידנית וסבון 'עץ הזית'
© כל הזכויות שמורות
לא' סיון, תשע"ב. 21.6.12
1. כל הכבוד
מאת: דני 14/06/2022
אף אחד לא מאמין
הוספת תגובה
שם:
דואר אלקטרוני:
כתובת זאת לא תוצג באתר
כותרת:
תוכן: 
|