סיפורים נוספים:


צילום זיכרון של רבי אברהם רוקח, זקן הרוקחים בירושלים. נפטר בשנת תרע

עמוד הבית » סיפורים » סיפורי חכמה

סיפורי חכמה

האם קיים ז'אנר של סיפורי חוכמה? מהי חוכמה? ומהו סיפור חוכמה?   אלה הן מקצת השאלות היכולות להישאל על ידי מי שרוצה להתעמק בהגדרות וחלוקת הסיפורים לתחומים, סוגים ונושאים. אנו נסתפק בזה שכל סיפור אשר המספר שלו מוצא לנכון להגדירו כסיפור חוכמה מנקודת מבטו ויתקבל גם על דעתנו יכנס למדור זה. עכשיו לסיפורים שהרי הם בסופו של דבר מקפלים בתוכם את התשובות לכל השאלות החכמות.
היהלום - גירסה קולית מצולמת אנו מביאים הפעם את גירסת הסיפור מונגשת יותר, בפס קול.
מכתב בקשה המספרת אתי זרגרי מביאה בפנינו סיפור חכמה, המבטא את היחס לקריאת טכסטים ומשמעות הקריאה הנכונה.
חזיר העוגיותהמספרת דניאל, מביאה לנו בקולה סיפור מיוחד עם מוסר השכל בסופו. לא למהר לשפוט את האחר. חשוב שנציין שדניאל היא המספרת הצעירה ביותר באתר כיום.
דרויאנוב. 'עניים ועשירים'הפעם אנו מביאים עוד סיפור מסיפוריו השנונים של הסופר , החוקר והמתעד: אשר אלתר אבא אברהם דרויאנוב.
היהלוםהמספרת והרושמת רבקה אביב מביאה בפנינו סיפור מרתק. סיפור האוצר בתוכו מתנה נפלאה עבורינו כבני אדם. רבקה אביב מציינת כי הסיפור לקוח מתוך הספר 'תותים' של יארגו סימונידיס. 
לעולם יהא אדם רך כקנהאנו מביאים אגדה ומעשה מתוך מסכת תענית כ ע"א. מצאנו לנכון לשבץ זאת באתר הסיפורים שלנו משום שזו מורשת סיפורית עניפה ורחבה הייחודית לנו כעם. נשמח אם נקבל מקבילות סיפוריות הבנויות על נוסח המעשה הזה.
נקודת מבט

יהודה עצבה מביא גירסת סיפור שתורמה מהשפה הפורטיגזית ואש 'משוטטת' באינטרנט כדואר מומלץ לקריאה בין הגולשים.

יִרְאַת אֱלֹהִיםמתוך ויקיפדיה: פסח קפלן (בכתיב יידי: קאפּלאן; 1870 1943) היה סופר, מתרגם ועיתונאי עברי ויידי. כתב שירים וסיפורים לילדים ולמבוגרים בעברית וביידיש, ועסק בתרגום. תרגם בביאליסטוק בשנת 1913 את מחזהו של דו...
סוס - סיפור מאת דרויאנובהמספר, הרושם והמתעד, אשר אלתר אבא אברהם דרויאנוב מביא בפנינו עוד סיפור מאתם סיפורים שנונים האוצרים בתוכם חכמה והומור כאחד.
איש חכם וסוחרסיפור זה שמעתי בגירסאות שונות, אחת מהן מהמספרת אבבה מהרי שהביאה את הסיפור כסיפור עם אתיופי וכן גירסאות נוספות היונקות מהווי הנוודים במדבר.
שורשים מאת יוסף המספרבפגישה מקרית בחודש מאי 2012, ברחוב הלני המלכה עם יוסף המספר, עלה הסיפור מפי יוסף בהקשר לשיחה על השורשים שלנו כעם בירושלים ומתוך חשיבות השורשים ( המקורות ) הביא יוסף את הסיפור בפני. ממש כך עמד באמצע הר...
הכרת תודההרושם דני כספי שלח לנו סיפור זה שיש בו ערך מוסף ואולי בא לסמל את הפתגם 'שלח לחמך על פני המים כי ברב הימים תמצאנו'
אביהם של ישראלהסופר בלפור חקק, מביא לנו סיפור עם, המאיר את דמותו של הראשון לציון, הרב מרדכי אליהו זצ"ל. תיעוד הסיפור מובא במאמר הסוקר את הקשרים הטובים של האחים הרצל ובלפור חקק עם הראשון לציון.
ההדהמספרת לילך צור מביאה סיפור חוכמה זה הגורם לנו להבין כי מה שניתן לאחרים נקבל.
לשמוע בכיו של תינוקיוסף סלע, הוא יוסף המספר, מסביר בעזרת הסיפור את הקשר בין חשיבות הקשר בין לימוד התורה לחמלה האנושית. סיפור זה תועד על ידי יהודה עצבה בביתו בשעות בין הערביים.
הדרשןעוד אחד מסיפורי החוכמה שיש בהם קמצוץ של הומור, המשקפים את הווי העיירה היהודית וסיפוריו של אשר אלתר אבא דרויאנוב.
חכמים ועשירים על פי דרויאנובאנו מביאים עוד אחת ממעשיות החכמה שתיעד אלתר אשר אברהם אבא דרויאנוב. סיפור שיש בו גם חוכמה וגם הומור יהודי.
עין לא תשבע
מעשה האדמה. נוסח דרויאנובאנו מביאים עיבוד לסיפור 'מעשה האדמה ושני השכנים' נוסח דרויאנוב. נוסחת סיפור זה מצוייה בתרבויות רבות בעולם ומסקנתה אחת: האדם שייך לאדמה ולא אחרת. הבאנו עיבוד לשפה מדוברת מלשונו הייחודית של אלתר דרואינו...
הניגוןהמספר יהודה עצבה מביא גירסה שלו לסיפורו של עומר ראובני 'מורה המוסיקה הגדול'. הסיפור משמש לחתום מופע סדנת מספרי סיפורים חמישית במוזיאון חצר היישוב הישן על שם קפלן בירושלים.
סיפורים נבחרים
סיפור מתוך ציורסיפור קצר אולי הקצר ביותר באתר שלנו, אך מקפל בתוכו, הכרת ערך ההנאה מדברים פשוטים ובעלי ערך הניתנים לנו בשפע, אלא שעלינו ללמוד ולהאזין להם. המחבר מציין כי הסיפור נכתב בבוקר סגרירי במושב שילת, אי שם בחו...
באר הידע ובאר העוצמהסיפור זה נשלח על ידי הסופר מריאן קפלון. מוטיב החכמה והבאר כמקור יידע מופיע בסיפורי עם רבים. המים הם בבחינת יידע. במקורותינו הלוא נאמר " הוי כל צמא לכו למים" ואין מים אלא תורה.
מועדון התשעים ותשעהעוד סיפור עם הבא להדגיש את שמחת חייו של האיש העני לעומת העושר של המלך. מסקנת הסיפור כמו שנאמר במקורותינו "מרבה נכסים-מרבה דאגה"
האישה והיםהמספרת והסופרת תמר הלל מביאה עוד אחד מסיפורי התום והחכמה שבמחרוזת סיפוריה. הפעם מתייחס הסיפור לחשיבות ההקשבה שלנו כבני אדם אחד לשני.
הבנים והאימהות.סיפור חכמה זה בא להמחיש את חשיבות הדיבר "כבד את אביך ואת אימך .... שובץ באתר ב8.11.07. כז' חשוון, תשס"ח.
במבוק בעל מאה קשרים - מאת נוגה אילן.סיפור זה ליקטה וסיפרה נוגה אילן. הסיפור שובץ באתר ב - ל', ניסן, תשס"ח. 5.5.08. הסיפור מובא על ידי הרושמת נוגה אילן כאגדת עם ויאטנאמית.
מורה המוסיקה הגדול. סיפור זה נכלל במסגרת סיפורי החוכמה משום מסקנתו של הסיפור המובאת על ידי המספר עצמו. סיפור זה נשלח על ידי הרושם והמספר עומר ראובני שאף משלב בסיפוריו ניגונים. הסיפור שובץ באתר ב - א', אדר, א', תשס"ח. 7.2...
סיפורו של זקןעיבוד הסיפור לימינו נעשה מתוך ספר הבדיחה והחידוד של דרויאנוב.
חלק הארי: מאת יוסי וחצי אזולאי.סיפור בעלי חיים המקפל חכמת חיים. נשלח על ידי מספר הסיפורים משה וחצי. הסיפור שובץ באתר בכ', שבט, תשס"ח. 27.1.08.
איש האמת: מאת יוסף סלעסיפור זה נרשם על ידי במהלך שיחה טלפונית עם יוסף סלע ( יוסף המספר ) בטז', שבט, תשס"ח. 23.1.08, בשעות הערב.
ללמוד לשלוט בכעססיפור זה נשלח אלינו על ידי הרושם מוקד. ( נשמח כמובן לקבל את שם הרושם המלא ) על כל פנים מצאנו לנכון לשלב את הסיפור במדור סיפורי החוכמה כי אכן הוא אוצר בתוכו את החוכמה הנובעת מנסיון החיים.
ציפיות של אחרים.סיפור זה נוגע בהתייחסות של החברה אלינו. הסיפור שובץ באתר בחול המועד סוכות תשס"ח.נכתב ונשלח על ידי ורד מ.
מעשה העין ואלכסנדר מוקדוןעוד סיפור הנקשר בדמותו של אלכסנדר מוקדון. מספר: מוטי ברכאן.
חכמה רבה מדיסיפור עם אתיופי. המספר על דרוויש שעקב אחרי שלושה מחכמי השבט שהצליחו להחיות אריה בחכמתם.
מסע חיפוש האושר האבודסיפור מיוחד זה נשלח ושובץ באתר בחול המועד סוכות תשס"ח. הוא מצטרף לסוג הסיפורים שלנו כבני אדם המחפשים את האוצר כל חייהם.
בן אדם. מאת: עומר ראובני.סיפור זה הממחיש בזוית מיוחדת את משמעות הדיבר: "כבד את אביך ואת אימך" מובאת בסיפורו של הרושם ומספר הסיפורים עומר ראובני. הסיפור שובץ באתר בכד' שבט, תשס"ח. 31.1.08.
מעגל מושלםהסיפור נשלח על ידייורם אלון ןמעיד עליו יורם עצמו "סיפור ששמעתי בטיולי הרבים במזרח הרחוק, עבר תרגום ועריכה מחדש".
שם הסיפור: אל תאמר איני יכול, תאמר איני רוצהסיפור שנשלח לאתר על ידי הרושם משה פולק.
האיש שאיבד את מקום עבודתוסיפור זה נשלח על ידי גולש אנונימי.
תורמוס במיל או סיפורו של מיואש ירושלמיסיפור מעשה במיואש בירושלים ומוסר ההשכל שבצידו
האוצרסיפורו של אדם ההולך לחפש את אוצרו ומגלה שאינו צריך להגיע רחוק, האוצר נמצא עמו.סיפור ששמעתי וקראתי בגירסאות שונות, קצרות יותר וארוכות יותר, להלן אחת מהן המשקפת את גרעין הסיפור. בתמונה: צילום חנותו של מ...
זו תורה וזה שכרהסיפור חוכמה מתוך המדרש. סיפור שחלקו הראשון עובד על ידי לשפה המדוברת, או המסופרת ויחד עם זאת מצאתי לנכון להביא את המקור על מנת להתבשם מן היין הישן.
הגמל החזיר והכנסת האורחיםסיפור זה נשלח על ידי מר ישראל גלעדי.
חכמת החיים מול חכמת המדע.אחד הסיפורים שאני נזכר בהם ברגע זה ואשר נראה לי מתאים ביותר להביאו כסיפור חכמת חיים, הוא הסיפור ששמעתי מפי ידידי יוסף סלע הלוא הוא יוסף המספר ובגרסאות שונות ממספרים אחרים.
מעשה שני האחים והפרהלכאורה היה יכול הסיפור להכלל גם בקטגוריות אחרות כמו סיפור עם, או סיפורי בעלי חיים. כללנו אותו בסיפורי חוכמה בגלל מוסר ההשכל בהוא מביא עמו.
הקוסם והמלךסיפור זה נרשם במהלך תכנית רדיו בשידור חי שנערכה ב - 29.5.05 לראש השנה סיפר יוסף סלע הוא יוסף המספר את הסיפור הבא ואני רושם אותו על פי הזיכרון.
סיפורו של שואב המים הזקןסיפור שני הכדים. הושמע בפגישה בסדנה למספרי סיפורים על ידי מספר הסיפורים עומר ראובני בתאריך 16.6.04 בשעה תשע בערב באולפן הרדיו באוניברסיטה העברית. הקליט: מוטי ברכאן. רשם: יהודה עצבה. נוכחים: יצחק אלפרט...
 
|