נשים ערביות בשוק ברמלה, צולם באוקטובר 2005.

אין עשן בלי אש

נכתב על ידי: יהודה עצבה

מספר: יהודה עצבה:

'כאן ימאכאן פי עג'ייב אי (ל) זמאן' וולה יא ג'מאעא תשמעו סיפור: איך אומר הפתגם: אין עשן בלי אש, או: על ראש הגנב בוער הכובע. ויש עוד הרבה פתגמים כאלה. אז מה אגיד לכם הקשיבו!

מוסא מוחמד מוסטפה אבו ליל, היה פלאח זקן שכל חייו עבד את האדמה. את פרנסתו עשה בקושי, שכן השנים האחרונות לא הטיבו עמו ועבודת האדמה קשתה עליו. וולה, הלך למי שהלך והתייעץ עם מי שהתייעץ, נעשה את הסיפור קצר.

ביום בהיר אחד, נראה מוסא מוחמד מוסטפה אבו ליל רוכב על חמורו  לעבר המחסום לכיוון לבנון. שוטרי המשמר מיהרו לעוצרו ולבדוק אותו, לאחר שהראה אישורי כניסה ויציאה מסוריה ללבנון ובחזרה, מסוג אותם רשיונות שצוידו בהם עובדי האדמה לצורך שווק סחורתם, הרשו לו לעבור, לא לפני ששקל לידם חפיסות סיגריות וירג'יניה משובחות תוצרת חוץ כדמי 'לא ייחרץ'.

למחרת עם שחר נראה שוב מוחמד מוסטפה אבו ליל רכוב על החמור מקדם בברכת 'צבאח אל ח'ייר' את שומרי המחסום הסורי וזכה לקבל מהם את הברכה המסורתית כשגרה ברוכה 'צבאח א (ל ) נור'
גם הפעם לאחר בדיקת המסמכים והמטען הורשה מוחמד מוסא מוחמד מוסטפה אבו ליל לעבור את הגבול תוך תשלום מס הסיגריות המשובחות לשומרי הגבול.
כך הלכו ונשנו יציאותיו וכניסותיו של מוסא מוחמד מוסטפה אבו ליל מדי יום ביומו ואף בימי שבת וחג. מדי בוקר הוא נכנס רכוב על חמורו ובערבו של יום בשובו, זוכים שומרי המחסום בחבילת סיגריות משובחות.

כך היה העניין יכול להמשך להנאתם של כל הצדדים שנים רבות. עד אשר ביום מן הימים התחלף מפקד המחסום. לרוע המזל מפקד זה סיים תקופת גמילה מסיגריות וביקוריו של הפלאח הזקן העלו את מפלס החשדות אצל מפקד המחסום החדש. משהו נראה לו תמוה בכל העניין הזה. איך ייתכן? שאל את עצמו, שפלאח זקן ועני ישחד את שומרי המחסום מדי יום ביומו בחבילת סיגריות משובחת שערכה מגיע לחמישה דינר.

החליט מפקד המחסום לבדוק את העניין לעומק, ציווה לקרוא אליו את מוסא מוחמד מוסטפה אבו ליל להתייצב בחדר. ואכן בשעה היעודה נראה הפלאח הזקן כשהוא רכוב על חמורו ומיד הוכנס לחדרו של המפקד.

- מה קורה כאן, שו אל מסאלה, יעני מה הולך כאן? רעם קולו של המפקד הקשוח.
- וולה אל עזים לא קורה  דבר , השיב הפלאח הזקן בהשתוממות.

- לא איכפת לי שאתה מצליח לשחד את אנשי, אך בשם אללה, ספר לי מה הסיבה שפלאח עני כמוך, יחלק חפיסות סיגריות חדשות ועוד מטבק וירג'יניה משובח?
ספר לי מה קורה כאן, או שפה תהא קבורתך.

- וולה, יא סידי, מה לא מובן כאן, אני יא סידי, מבריח חמורים. מוציא מפה חמור צעיר וחזק שקניתי בלבנון בעשרה דינר ומוכר אותו מעבר לגבול בחמישים דינר,  אחר כך אני מסתובב בשוק הבהמות בחלב וקונה חמור זקן שימיו ספורים בכמה גרושים ומוכר אותו כאן בשוק הבשר. 

מתוך הרווח הזה אני חוסך הרבה וקונה את הסיגריות מהטבק המשובח ביותר לשומרים הנאמנים שלך. וככה כולנו מבסוטים.

לנגד עיניו הנדהמות של המפקד הקשוח, שלף הפלאח הזקן שלנו, מוסא מוחמד מוסטפה אבו ליל, מבין קפלי העבייה שלו, חפיסה חדשה של סיגריות  וירג'יניה משובחת. שלף מתוכה סיגריה, הצית אותה והגיש למפקד ההמום.

מבלי יכולת לשלוט בעצמו, אחז המפקד בהתרגשות בין אצבעותיו את הסיגריה הריחנית, ינק מתוכה את עשן הוירג'יניה החריף, וחש שוב כי נעוריו חוזרים אליו. תוך כדי כך דובב בשפתיו אל הפלאח הזקן: אללה יעתיק אל עפייה. ( האל ייתן לך בריאות )

'כול מה משיית אל ג'אגה חפייה' ( כל זמן שהתרנגולת יחפה ) השיב הפלח בברכה המסורתית של הפלחים ועובדי האדמה.

מכאן ואילך נראתה מדי בוקר בבוקר, משך שנים רבות דמותו של הפלאח הזקן נכנסת ויוצאת אל המחסום וממנו שיירת חמורים בעקבותיו, אלא שהפעם לא חבילה אחת, כי אם חפיסות סיגריות רבות הושארו בידי מפקד המחסום הקשוח שלא התגבר על ייצרו וחזר להיות מעשן כבד.

עמוד עשן הסיגריות שהיתמר דרך קבע מעל תחנת הגבול אל על, בישר לכל, כי עם קצת רצון ותושיה, ניתן להגיע לכל הסדר של שלום אפילו בין פלאח זקן ועני, לבין איש צבא שהוא מפקד קשוח.

 אכן, כל דבר ניתן לקנות בכסף אפילו שלום.

          -          -                   


קו הגבול עם לבנון בראש הנקרה. צילום: יהודה עצבה
© כל הזכויות שמורות
כב', אלול, תשע"ד. 17.9.14
 
|