מעשה בגמדים טובי לב - סיפור למבוגרים

נכתב על ידי: יהודה עצבה

 
לפני שנים רבות בארץ רחוקה התגורר שבט של גמדים טובי לב על כוכב דמיוני. טובי לב, צנועים ומאמינים היו הגמדים. אלא מה,היו כל כך מוכשרים שהצליחו לבנות גורדי שחקים, להקים תעשיות אדירות שזיהמו את הכוכב וכמובן לפתח המצאות רחיקותצ לכם ואפליקציות שונות ומשונות. מארובות בתי החרושת הרבים שהקימו הגמדים מלאי התושיה התנשא אל חלל השמים עשן סמיך שזיהם את  האוויר על כוכב הפלאים.
 
ולא זאת אלא גם זאת, במשך הזמן התפלגו הגמדים לשבטים. כל שבט אימץ לו אמונה משלו ודת משלו. בעיקרון כל שבט היה משוכנע שהקשר שלו עם האל ישיר וכי הוא הוא העם הנבחר והמועדף בעיני האל. אף שהעיקרון המנחה בכל דת היה אהבת האדם ויחס אנושי לשונה ולחריג, הרי בפועל המציאות הייתה שונה לחלוטין.
 
מדי יום ביומו המציאו השבטים עילה להילחם זה בזה ולהרוג זה את זה. למה? איש לא הבין את המניע ואיש לא ידע  בכלל את הסיבה. ומה שהיה קשה יותר לקבל זה את השנאה התהומים של מנהיגי השבטים, בינם לבין עצמם.  קיימת הייתה שנאה תהומית אחד כלפי השני. הכלל המנחה כל אחד מהם היה 'אני ואפסי עוד'
 
כל אותה עת רבותיי הקוראים, הכוכב הדמיוני המיוחד שלנו סבל בשקט את ההתנהגות הברבית והחייתית של שבט הגמדים. הם פגעו והשמידו זה את זה וגם איימו להשמיד את הכוכב עצמו.

אכן חשב הכוכב בליבו צדקו מי שטבעו את האימרה 'יצר לב האדם רע מנעוריו'.
 
שאיפות הגמדים לכבוש ולקחת עוד ועוד מאוצרות הטבע לא ידעו שובע. ללא רחמים הם דלדלו אותו, זיהמו אותו, והפכו את החיים בו לקשים מיום ליום. הכוכב הבין שעליו לעשות מעשה ויפה שעה אחת קודם. אחרת הגמדים טובי הלב המדברים בשם האל והצדק עוד מעט יחנקו גם אותו.
 
לילה ויום שלמים חשב הכוכב בליבו מה עליו לעשות?
 
לילה במושגי זמן של כוכבים הוא זמן ארוך, במושג של גמדים כמעט נצח.
 
אם לומר את האמת חלק מהגמדים הבינו שהמצב לא טוב והזיהום מסוכן לכוכב ולגמדים. אפילו זעקתה של ילדה קטנה לא הרעידה את אמות הספים.
 
ילדה קטנה שעמדה בראש המאבק להצלת הכוכב זכתה לתגובות קשות ולא אוהדות בלשון המעטה.
 
הכוכב שישב בשקט סובל ומתענה בשל הקלקולים הרבים שהגמדים הפילו עליו. בכוחותיו האחרונים הבין שהגיע הזמן לעצור את כל הררי הזבל שבני האדם מערימים במשאיות על ההרים היפים עטורי הירק שלו,, לעצור את הזוהמה שבני האדם מטילים לימים שלו ולחסום את נסיונות בני האדם בפצצות גרעיניות שכל ניסוי בהן גרם לו לרעידת אדמה בגופו הנושם והחי.

אכן יצור חי ממש התחיל לחוש שקשה לו ממש לנשום, כי האוויר מזוהם בני האדם רעים וחטאים ומיום ליום פוגעים בגופו ובנשמתו.
 
ורבותיי היקרים או כמו שאומרים המנהיגים אזרחים ואזרחיות.
 
בלית ברירה הבין הכוכב שעליו להשתמש בנשק יחיד ומיוחד, נשק שכל הטכנולוגיה של הגמדים טובי הלב לא תוכל לו. ללא כל הודעה מוקדמת, כאילו משום מקום, הטיל כוכבנו וירוס קטן, קטן כל כך שאיש לא ראה. וירוס שהביא בוקה ומבולקה בעולם הרפואה. הגמדים טובי הלב התחילו להבין שהם אינם שליטי הכוכב. הם נאלצו להסתגר בבתיהם מפחד הנגיף שהפיל חללים רבים בעולם כולו, ללא הבדל דת מין וגזע.
 
וראה זה פלא האוויר הפך להיות נקי, חיות בראשית חזרו אל עולמם הקסום והטהור בטבע. בני אדם מיעטו לדבר וללהג זה עם זה בשל מסכות שהיו נאלצים לעטות על פניהם כהגנה מהוירוס.
 
בתי ספר ומוסדות חינוך נסגרו מפחד הנגיף ולראשונה חזרו לשיטת החינוך הישנה והטובה בה האב והאם מחנכים את בניהם. ויש להם את כל הזמן שבעולם. התזזיתיות של הגמדים על פני הכוכב נעלמה ובמקומה באה השפיות ואורך הרוח. עכשיו יש לכולם הרבה זמן לחשוב. משפחות התכנסו לראשונה בחיים יחד תחת אותה קורת גג, ממש כמו בימים הראשונים להיותם על פני האדמה.
 
חיי מותרות ונסיעות עסקים בעולם פסקו. מאגרי המזון הלכו והדלדלו,
 
מלחמות היו כבר בלתי אפשריות, מפעלים מזהמים נסגרו. האוויר נעשה טהור ונקי כמו בימיו הראשונים של הכוכב.
 
ממרומי גילו השקיף הכוכב הדמיוני שלנו אל הנעשה בעולמם של הגמדים, מתח אבריו בהנאה גדולה וחשב בליבו, הנה לימדתי לקח את הגמדים הזעירים הללו. אני מקווה שמעתה הכל יהיה בסדר.
 
אבל רבותיי הקוראים, אנו יודעים שבסדר לא יהיה! הגמדים הקטנים הרי לא ישנו את דרכם ויישארו כמות שהם, שהרי נאמר כבר במקורותינו 'יצר לב האדם רע מנעוריו'.
 
בימים אלה מחשב הכוכב את צעדיו הבאים. רבותיי אם לא נלמד ונשכיל ממה שקורה לנו היום, לא נוכל לבוא בטענות למה שעלול לקרות בהמשך.

נשמח להתייחסותם הגולשים.
 
 

צילום - יהודה עצבה
© כל הזכויות שמורות
17.6.2020. כה' סיון,תשף
 
|