סיפורים נוספים:

צילום זיכרון של רבי אברהם רוקח, זקן הרוקחים בירושלים. נפטר בשנת תרע

האוצר

חסיד אחד, היה חולם לילה לילה על עיירה רחוקה ממנו ושם לא הרחק ממגדל הכנסייה מתחת לגשר בעמוד המרכזי ישנו אוצר.

כך הוא חולם מדי לילה אותו חלום על האוצר מתחת לגשר. הוא מחליט לעשות מעשה. יום אחד מתחיל במסע עד אשר הוא מגיע לאותה עיירה שהופיעה אצלו בחלום. מגיע אל מתחת לגשר ומתחיל לחפור מתחת לעמוד המרכזי. לפתע מתקרב אליו החייל השומר על הגשר ושואל בתקיפות לפשר מעשיו.

מתוודה היהודי לפני החייל ומגלה לו שהוא הגיע בעקבות חלום שחלם מדי לילה שכאן מתחת לעמוד הזה יש אוצר. - מעניין מאוד, אומר החייל. ואני חולם כל לילה שישנו אוצר בעיירה רחוקה, מתחת למיטתו של יהודי שדומה לך כשתי טיפות מים.

והחייל ממשיך ומתאר בפירוט רב את ביתו של היהודי. והיהודי שלנו ממהר להיפרד מהחייל, חוזר לביתו, מתחיל לחפור מתחת למיטתו  ואכן מגלה אוצר.

מעניין מאוד מתפלא היהודי, אני חיפשתי את האוצר רחוק מהבית שלי, אבל בסופו של דבר האוצר היה אתי. ושמא כדי לגלות את האוצר שלנו, עלינו לחפש אותו במקומות רחוקים ובסופו של דבר להגיע למסקנה שהאוצר נמצא איתנו קרוב אלינו, בבית שלנו.

 הערה: כדאי לבחון את ההשוואה עם סיפור העני שהעשיר מתוך "אלף לילה ולילה"


3. עוד מקור עתיק של הסיפור
מאת: יהודה עצבה 01/10/2015
חלומות הם אחד הנושאים שמרבים להופיע באלף לילה ולילה. נהדר במיוחד הוא סיפור על שני החולמים. אחד מתושבי קהיר חולם שקול פוקד עליו ללכת לעיר איספהן שבפרס, שם ממתין לו אוצר. הוא עומד במסע הארוך והמסוכן ומגיע לאיספהן. מותש, הוא משתרע לנוח בחצר הפנימית של מסגד. הוא אינו יודע שהוא נמצא בין גנבים. הם כולם מוכנסים לכלא והקאדי שואל אותו מדוע הגיע לעיר. המצרי מספר לו, הקאדי פורץ בצחוק גדול עד שכל שיניו נחשפות, ואומר לו: "איש טיפש ותמים שכמוך, שלוש פעמים חלמתי על בית בעיר קהיר שבעורפו יש גן, ובגן שעון שמש, ומאחורי השעון מזרקה ועץ תאנה, ומתחת למזרקה טמון אוצר. מעולם לא האמנתי, ולו במעט, לשקר הזה. שלא אראה שוב את פניך באיספהן. קח את המטבעות האלו והסתלק". האיש חוזר קהיר, הוא מזהה את הבית מהחלום של הקאדי כביתו שלו. הוא חופר מתחת למזרקה ומוצא את האוצר.
2. נחמד
מאת: ליאור 17/10/2009
כדאי גם להשוות עם הסיפור: האלכימאי
1. שייך ל...
מאת: מחפש סיפורים 06/07/2009
הסיפור הזה במקורו סופר ע"י רבי נחמן מברסלב, מובא בספר 'כוכבי אור'. עיי"ש את לשונו המדוקדקת יותר
 
|