סיפורים נוספים:


סיפור טוב-זה כל הסיפור. ציור: גדעון מילר

עמוד הבית » סיפורים » מספרים באתר » תיקיית נחמה כהן

תיקיית נחמה כהן

בעשרים השנים הראשונות לתקומת עם ישראל בארצו (תש"ח-תשכ"ז) היו רוב המקומות הקדושים ליהדות בידי הערבים. ליהודים לא היתה כל גישה לכותל המערבי, למערת המכפלה, לקבר רחל ולמקומות רבים אחרים. מצב זה הפך את הר-ציון שנותר בדרך נס בידי היהודים, בעמדו על הגבול ממש בין ירושלים המזרחית והמערבית, לאתר הדתי המרכזי במדינת ישראל ולסמל הכמיהה והגעגועים לאתרים שנותרו מימי ראשית היותנו לעם, אך להתקרב אליהם לא ניתן. רק טבעי היה שבמשך עשרים שנה התפתחו סביב הר-ציון וסביב קבר דוד, הטמון בו לפי המסורת, כמו גם סביב מרתף השואה שהוקם בו כבר בראשית שנות ה-50, מנהגים רבים שנגעו ביחיד וברבים והחזירו לעם ששב לארצו מעט מההוד ותפארת העבר. האדם שהקדיש את כוחו מרצו והתלהבותו לכל הפעילות סביב הר-ציון ומקומות קדושים אחרים שנותרו בארץ באותן שנים (כמו למשל מערת אליהו בכרמל) היה הרב ד"ר ש"ז כהנא ז"ל, מנכ"ל משרד הדתות מראשית קום המדינה ולאורך כ-25 שנה. אך הרב כהנא, הידוע בכינויו הספרותי שז"ך, לא היה רק איש מעש אלא גם איש אגדה שבדמיונו העשיר והמופלג יצר מאות אם לא אלפי אגדות סביב עולמם המופלא של המקומות הקדושים. אגדה זו על ברכת הילדים בהר היא רק אחת מני רבות.

נציין כאן את מס' הטלפון של הרושמת והמספרת נחמה כהן:   02-5618317.
השם 'מודיעין' מנין?המספרת והרושמת נחמה כהן מביאה לנו סיפור הצופן בחובו הסבר למקור שמה של העיר מודיעין. נחמה כהן עוסקת שנים רבות בתחום הסיפור והיא בוגרת הסדנה למספרי סיפורים במוזיאון חצר היישוב בירושלים.
אור השםהמספרת והרושמת נחמה כהן מביאה בפנינו עוד סיפור מהמקורות והפעם עם זיקה לעשרת ימי תשובה.
אבינו מלכנוהרושמת והמספרת נחמה כהן מביאה בפנינו סיפור הקשור בתפילת 'אבינו מלכנו' והסבר מיוחד בצידו.
יין מכוסו של אליהו הנביאהמספרת נחמה כהן מביאה בפנינו עוד סיפור אליהו הנביא מאוצר הסיפורים שתועד על ידי אביה הרב ש.ז.כהנא.
ברכת הילדיםגם כאן מביאה הבת נחמה כהן עיבוד לאחד הסיפורים הרבים הקשורים במרתף השואה בהר ציון. הסיפור במקורו נכתב על ידי האב ש.ז.כהנא.
ביקור האפיפיורהמספרת והרושמת נחמה כהן, מביאה בפנינו הפעם סיפור מרשמי ביקורו של האפיפיור פאולוס השישי, בה ציון שבירושלים.
מעשה בשטיחהמספרת והרושמת נחמה כהן מביאה בפנינו סיפור מיוחד זה על פי סיפור של אביה הרב ד"ר ש.ז.כהנא.
בתפקידו כמנכ"ל משרד הדתות פיתח ש"ז כהנא את המקומות הקדושים בארצנו כשגולת הכותרת בנושא זה היה הר-ציון בירושלים.
הברכה שביי"שהמספרת והרושמת נחמה כהן מביאה לנו עוד סיפור מאוצרו של אבא.
 
מזמורי דוד המלךהמספרת והרושמת נחמה כהן מביאה בפנינו הפעם סיפור מצולם הנוגע בדמותו של דוד המלך עליו השלום. היא מביאה סיפור המפענח את חידת העצים המשתחוים בהר ציון מקום קבורתו של דוד המלך על פי המסורת.
מעשה בשמן זיתהמספרת והרושמת נחמה כהן היא בוגרת הסדנה למספרי סיפורים ובימים אלה מקדישה עצמה לתיעוד ורישום סיפורים רבים אשר כתב וליקט אבא ש.ז.כהנא משך שנים. נחמה כהן רושמת ומעבדת את הסיפורים ואנו משבצים חלק מהם להנא...
סיפורי חנוכה

נביא כאן סיפורי ניסים וסיפורים הקשורים בחג החנוכה.

סלע חנהאביו של ש.ז. כהנא היה רבה האחרון של העיר העתיקה לפני נפילתה בידי הערבים בתשח. סיפור זה קשור במיוחד לסבא הרב שלמה דוד כהנא, וסיפר אותו בנו ש.ז.כהנא. המספרת נחמה כהן היא בוגרת הסדנה למספרי סיפורים ובימי...
שתי אבניםסיפור זה מפרי עטו של הרב, דוקטור שמואל זנוויל כהנא, כפי שעובדו ונשלחו אלינו ע"י בתו נחמה כהן.
 
ארבעה סיפורי שואההמספרת והרושמת נחמה כהן תלמידת הסדנה למספרי סיפורים במוזיאון חצר היישוב הישן ברובע היהודי בירושלים מביאה בפנינו סיפורים אלה מעזבונו של אביה. הרב דר ש.ז. כהנא. נציין כי במסגרת תפקידו כמנכל הראשון של מש...
מטפחת הפלאיםהמספרת והמתעדת נחמה כהן, מביאה לנו הפעם את סיפור 'מטפחת הפלאים' כפי שסיפר לה אביה אודותיה. האב שמע את סיפור ה'מטפחת' מפי אביו וכל מגלגלת המטפחת ואוצרת בתוכה סיפורים רבים. פנטזיה ומציאות, חלום וריאליה ...
המטבע, סיפור לחג השבועותתלמידת הסדנה למספרי סיפורים נחמה כהן, מזכה אותנו בעוד אחד מן הסיפורים הרבים שתועדו על ידי אביה הרב ד"ר ש"ז כהנא,
 אשר נהג גם לספר סיפור זה. הסיפור מוגש לנו לאחר העיבוד של הגב' נחמה כהן.
כיצד נמצא לו לשביעי של פסח בן זוג.הרושמת והמתעדת נחמה כהן מביאה בפנינו אחד הסיפורים ששמעה מאביה הרב ד"ר ש.ז. כהנא. הסיפור מביא בצורה מעניינת את משמעות שיבוצו של תאריך יום העצמאות בהקשר לחגי ישראל.
שואב המיםהמספרת והרושמת נחמה כהן שהיא בוגרת הסדנה למספרי סיפורים במוזיאון חצר היישוב הישן מביאה בפניונו עוד אחד מסיפורי אליהו הנביא זכור לטוב. הסיפור מאוצר בית אבא ועובד על ידיה לאתר הסיפורים.
משכין שלוםהמספרת והרושמת נחמה כהן מביאה הפעם עוד אחד מסיפורי אליהו הנביא כפםי שנרשם ועובד על ידה. הסיפור מתוך אוסף הסיפורים של אבא, ש.ז.כהנא.
המכתב לאימא
מעשה בשני שליחי צבור-ובתבה אחתהמספרת והרושמת נחמה כהן בוגרת הסדנה למספרי סיפורים במוזיאון חצר היישוב ברובע היהודי בירושלים, מזכה אותנו בסיפור מיוחד מאוסף הסיפורים של אביה ש.ז.כהנא כפי שעיבדה אותו לאתר הסיפורים.
 
|