פשקווילים על הקיר במאה שערים

פשקווילים

נכתב על ידי: בועז ניסן

בס"ד
             
" שומו שמיים " ," נבלה נעשתה בישראל " , " אוי לעניים שכך רואות ", " חרם חמור ".
 " געוולד " : בשכונת מאה שערים הקירות מדברים, קירות האבן החומים האפורים מרוחים מודעות. מנהלים דיאלוג קצר עם העוברים והשבים.
דיאלוג במילים קצרות וחזקות.
נראה שזוהי תמצית גורלו של הפשקוויל,מודעות רחוב של הציבור החרדי במא"ש.
 "פשקוויל " היא מילה איטלקית במקורה, על שם " פאסקווינו " חייט זריז עט שחי במאה ה -16 שנהג להדביק מודעות פלסטר על פסל בכיכר הסמוכה לחנותו. ובהקשר החרדי הכוונה להביא מודעה המכילה מסר תמציתי וקצר.
בשנים הראשונות של מא"ש התבסס הפשקוויל כשופר העיקרי של היישוב היהודי הישן בירושלים. הפשקוויל שימש לא רק לשמירת המחנה אלא גם לליבוי מחלוקות וחיסול יריבים אישיים ." מכה רעהו בסתר".

מה קל יותר מהדפסה זריזה באישון לילה של מודעת פלסטר שזורת נאצות ורמזים מרושעים?  חלום הבלהות של החרדי הממוצע זה למצוא את שמו מרוח מתחת לכותרת " נבלה נעשתה בישראל ".
ולא יעזרו כל ההכחשות, הבן אדם מחוסל.
כשהרבנים נלחמים נגד האינטרנט למשל, הם לא יחלמו לנהל דו שיח על גבי הקירות כי זה לא מכובד, וגם מדיף ריח של חפיפונקיות. כיום יש עיתונים ב"ה.  לכל פלג יש את העיתון שלו ודרכו הוא מעביר את מסריו בצורה מכובדת.
רק במא"ש  וסביבותיה, אי של היסטוריה בלתי מתפשרת חי הפשקוויל ובועט. רלוונטי מתמיד. שם ממשיכות אבני הקיר להזהיר בחומרה מפני השתתפות ב" כנסת הציונית".
ובת ישראל מקבלת מוסר בנועם: "אידישע טאכטער! כל כבודה בת מלך פנימה ". 


רחוב לאורך פשקווילים במאה שערים
© כל הזכויות שמורות
י"א, סיון, תשע"א. 13.6.11
 
|