הכינור

יהודי מנוחין

נכתב על ידי: מאיר מיכה

אילתור נגינה בכינור:


יהודי מנוחין

לפעמים אני חושב על אירועים שקרו לי ולא מאמין שאכן החיים יוצרים סיפורים מפתיעים ובלתי צפויים.

הימים ימי סוף מלחמת יום הכיפורים, הארץ בשלבי חזרה לשגרה לאחר ההלם הגדול. בכל זאת לאור המצב הבטחוני בקהילות היהודיות בעולם נשלחתי לשגרירות בלונדון. במסגרת אחד התפקידים הוטלה עלי משימה לשהות החל מיום חמישי, סוף שבוע שלם בביתו של יהודי עם בשם יהודי מנוחין שם מוזר כל כך עבורי, שם שמעולם לא שמעתי עליו.

אותו סוף שבוע היה בשבילי סיוט גדול ונוראי. אותו יהודי קשיש היה טוחן לי את המוח יום ולילה, היה מנגן בו מנגינות מוזרות לאוזן שלי 'אי..אה...אי ...אה' והקשת הייתה עולה ויורדת על הכינור וטוחנת לי את המוח, היה לי 'וואג'ע ראס'

( כאב ראש ) גדול. נזכרתי ביצחק הנגר במחנה יהודה, כשהיה מנסר עצים במסור החשמלי שלו ללא הפסקה. כל השכנים הלך להם המוח מזה.

עם צאת השבת נהגתי ברכב השגרירות כשאני מסיע את השגריר מר גדעון רפאל ורעייתו יחד עם הכנר הקשיש לאולם הקונצרטים ברויאל אלברט הול.

כאשר הגענו לאולם המפואר חיכה ליהודי מנוחין קהל מעריצים עצום. בקושי הצלתי לפלס לו דרך עד מאחורי הקלעים.

כשעלה הכנר יהודי מנוחין לבמה, כל הקהל קם על רגליו והריע ממושכות בהערצה אינסופית. רק אז התחלתי להבין עד כמה היהודי הזה היה אמן גדול.

באותם ימים בהם שהיתי במחיצתו של יהודי מנוחין לא קלטתי איזו מתנה עצומה החמצתי בכך שלא ישבתי והקשבתי לכל ניגון שניגן.

מפעם לפעם אני גולש באינטרנט ומאזין למנגינותיו המופלאות של הכנר יהודי מנוחין שהייתה לי הזכות הגדולה להיות במחיצתו.

נ.ב.

כדאי גם לדעת כי יהודי מנוחין נולד בניו יורק בשנת 1916. אמו היתה בתו של שמש, מוהל ושוחט בשכונת נווה צדק, בת לשושלת חסידי חב"ד. אביו, משה מנוחין, היה מצאצאי ר' לוי יצחק מברדיצ'ב, בוגר המחזור הראשון של גימנסיה "הרצליה" בתל אביב וידוע בדעותיו האנטי־ציוניות שאף זכו לאהדת ניאו־נאצים בגרמניה.

אגב כאות הערכה על פעלו האומנותי העניקה לו ממשלת בריטניה מכונית שרד ואף זיכתה אותו בלוחית שעליה נכתב Y.M.44- יהודי מנוחין 44.

אחד המופעים של הכנר הדגול
© כל הזכויות שמורות
1.5.19 - כו' ניסן, תשע"ט
 
|