סיפור טוב-זה כל הסיפור. ציור: גדעון מילר

הגב' שמוחה, הפוג'מה ושני הזאכים

נכתב על ידי: מאיר מיכה

 
בתחילת שנות השישים, בסימטא של רחוב שילה, מעל המכולת של עזרא, הייתה גרה הגברת שמוחה נחמיאס. כל השכונה הכירה אותה גם בגלל יופיה וגם בגלל שהייתה בלבוסטה. במרחק 50 מטר מהבית שלה, בסוף רחוב שילה לפני הכניסה לרח אגריפס בצד ימין, הייתה  חנות לפוג"מות, קומפליזונים, תחתונים וחזיות.

גודל החנות הייתה אולי 14 מטר. בעל החנות היה ממוצא חלבי, קצר קומה, לבוש כובע ברט, קראו לו זאכי מתות. אותו זאכי היה מתנהג  עם הקליינטים כאילו שהוא הבעלים של המשביר לצרכן. 10 מטר מהחנות של זאכי מתות, הייתה מוצבת העגלה של זאכי הלל, שהיה מוכר חמלה מאלנה, קסמס ותירס.
אותו זאכי בעל העגלה, היה האדם הכי פשוט והכי דרוויש בשוק. יום אחד הגברת שמוחה החליטה לקנות לבעלה שמולה פוג"מה מהחנות של זאכי מתות. נכנסה לחנות לקחה את הפוג"מה הכי יפה, והכי יקרה, כמובן עם כיסים ובמיוחד כיס עליון לשים מטפחת לקישוט. הגברת שמוחה אמרה לזאכי שהיא לוקחת את הפוג"מה ששמולה ימדוד ותשלח לו כסף יותר מאוחר.
 הגיע אדון שמולה הבייתה, מדד את הפוג"מה אמה מה הייתה קטנה וגם הצבע (שחור עם פסים כסף) לא מצא חן בעיניו, יעני לא  רוצה.

שמוחה יצאה למרפסת וקראה לאחד מילדי השכונה, מוטי, שהיה רגיל לעזור לשמוחה בעבודות המטבח ולהתכבד ממטעמיה.
אמרה למוטי: לך לזאכי תתן לו את הפוג"מה תגיד לו ששמוחה שלחה את הפוג"מה. לאחר כמה ימים, הגברת שמוחה עובדת כרגיל במטבח, מגיע זאכי מתות ושואל את הגברת שמוחה: מה עם התשלום?
שמוחה אומרת: שלחתי לך אותה בחזרה.
זאכי מתות אומר: באמת לא קיבלתי.
יוצאת הגברת שמוחה למרפסת וצועקת: מוטטטטטטטי!!!! ימחי אסמק  (ימח שמך)תעלה אלי.
מוטי עלה כולו מבוהל: כן גברת שמוחה מה רצית?
שאלה: איפה הפוג"מה? נתתי לזאקי ענה.
- הנה זאכי פה הוא בא לבקש את הכסף.
-  באמת, התחנן מוטי - נתתי ביד את הפוג"מה לזאכי.
זאכי מתות צרח - יא כלב, לא קיבלתי.
ענה לו מוטי: נתתי לזאכי של החמלה  מאלנה.

יצאה כל החבורה לשוק לכוון העגלה של זאכי חמלה מאלנה, כשהגיעו ראו את זאכי לבוש בפוג"מה שבכיס העליון שושנה לקישוט. שמוחה וזאכי מתות ניסו להסביר על הטעות, אבל כרגיל זאכי היה בגילופין וזה לא עניין אותו כלום.
מה סוף, סוף יש לו פוג"מה חדשה פעם ראשונה  בחיים, לא שמוחה, ולא מתות, יקחו ממנו את הפוג"מה.

 הגברת שמוחה אמרה  לזאכי  מתות: יאללה תעשה הנחה, ותשלומים, זה מתנה ממני לזאכי, מסכין הבן אדם, אף פעם לא הייתה לו פוג"מה חדשה.
- יאאלה מברוק, אמר זאכי מתות,


© כל הזכויות שמורות
יז',חשון, תשע"ב. 14.11.11
 
|