תליית כבסים ביום כביסה. צילום - יהודה עצבה

הזמרת מפורטוגל

נכתב על ידי: מאיר מיכה

 בן אדם לא שוכח ריחות וטעמים. אנחנו לא פעם עומדים משתאים נוכח מה שקורה לנו בחיים באופן בלתי צפוי. איך העולם עגול ואיך הסיפורים מתגלגלים ובאים לנו לפעמים בהפוכה. 


אמי אהבה מאוד מוסיקה. חסכה חודשים רבים כסף ןבזכות זה היה לנו פטיפון גדול בבית עם המון תקליטים. גדולי הזמרים שרו אצלנו בבית דרך התקליטים של אימא, עבדול ווהאב, פריד אל אטרש, אום כוול תום ועוד.

יום אחד השכנה רחליקה שהייתה גם הכובסת שלנו (פעם בנחלאות הייתה כובסת בבתים פעם בשבוע) הביאה לאמא שלי תקליט שקיבלה מדודה שלה ששלחה לה מתנה  מפורטוגל אבל לרחליטה לא הייה פטיפון. באה לאמא שלי יהודית ובקשה ממנה  לשמוע את התקליט שדודה שלה שלחה לה מפורטוגל.

אמא שלי שהייתה לה נשמה טובה וגם נשמה של מוזיקאית, הייתה סקרנית לשמוע את קולה של הזמרת המיוחדת שתמונתה התנוססה על אריזת התקליט.  הניחה את התקליט על הפלטה העגולה של הפטיפון, כיוונה את המחט על הפלטה העגולה המסתובבת ולפתע היה קסם.
בחלל האוויר בקע קולה של הזמרת המופלא עמליה רודריגז. והשכנה רחליקה ספקה כפיים וקראה בקול ובהתרגשות  אדיוס סנטוס התחילה לבכות מסכינה, נזכרה במשפחה שלה. קולה של עמליה רודריגז זמרת ה'פאדו' הפורטוגלי החזירה לה באחת את ילדותה.
 אמא שלי שהנשמה שלה נצבטה לשמע המוזיקה היפה שאלה ישר את רחליקה אם היא מוכנה למכור לה את התקליט.

רחליקה נפגעה מאוד וענתה בכעס קה כו זה? ( מה קורה כאן ) מה זה את מעליבה אותי. לעולם לא אמכור את התקליט של הזמרת האהובה עלי.

ואז כדי לשמור על שלום בית ועל הנאה מושלמת של שתיהן מהניגונים המופלאים של הזמרת עמליה רודריגז החליטו שתיהן פה אחד והגיעו להסכם נפלא. כך סיכמה זאת רחליקה: אני משאירה את התקליט אצלך ואבוא כל יום שאני מכבסת לשמוע את השירים.

כך הפך יום הכביסה של רחליקה למופע הנפלא של שיריה של עמליה רודריגז.

מאז חלפו שנים רבות והנה תהפוכות הגורל. התאהבתי בפורטוגל היפה ולאחרונה נסעתי עם אישתי לליסבון. בעודנו מטיילים בליסבון היפה,   קפאתי לפתע על שמרי כל הילדות שלי הגיחה אלי בפתאומיות. על קיר אחד הבתים ראיתי את תמונת הגרפיטי של הזמרת המופלאה עמליה רודריגז.

התקרבתי לדמותה והצטלמתי איתה יחד איתה. אילו ידעו העוברים והשבים שבאותו הרגע בו הייתי ליד דמותה חזרו אלי ניגוניה  ומתוך ומשום מקום הגיע לאפי ריח חריף של סבון כביסה ורעש פרימוס שהרתיח את דוד הכביסה. באותו הרגע מסרתי דרישת שלום ותודה לאמי ולרחליקה על שטבעו בי זכרון מופלא ומיוחד זה. גם צליל ילדות וגם ריח של יום כביסה.

וואו איך זכרונות ילדות מציפים אותנו לפעמים.
 

המספר מאיר מיכה ליד תמונת הגרפיטי של הזמרת 'עמליה רודריגז' בחוצות ליסבון. צולם ב - 2019
© כל הזכויות שמורות
3.11.19. ה' חשוון, תש"פ
 
|