הרושם יוסף נמרדי

"המלך החכם" סיפור מאת יוסף נמרדי.

נכתב על ידי: יוסף נמרדי

מספר: יהודה עצבה:

היה פעם מלך חכם ונבון. הוא שלט במדינה שלטון יחיד. לא סמך על עוזרים ועל הווזירים שלו. הוא למעשה היה השופט, ושולט, המוציא לפועל וכל דבר קטן כגדול לא נעשה אלה בפקודתו. איש לא ערער על סמכותו, ההפך הוא הנכון, הכל אהבו מאוד את המלך והוא מצדו דן בצדק וברחמנות. לא היו רעבים בממלכתו, לא היו עניים ולא פושטי יד או פושטי רגל. כל אזרחי המדינה נהנו מאוד מהשפע שהמטיר עליהם.
 
למלך היו שני משרתים אישיים ששרתו אותו 24 שעות ביממה. שם המשרת הראשון היה מברוק ושם המשרת השני היה מנחוס. המלך משום מה חיבב מאוד את מברוק, המטיר עליו מכל טוב, נתן לו הרבה מטבעות זהב, לא הטיל עליו מטלות קשות. הוא בעצם היה מעין חבר למלך ולא משרת.
 
לעומת זאת מנחוס לא זכה לשום הטבה מהמלך. הוא עשה את כל העבודות הקשות, עבד יום ולילה ולא זכה לתמורה או אפילו לא למלה טובה. לבו נשבר כאשר ראה את מברוק יושב לצד המלך והוא, מנחוס, משרת את שניהם. הוא עשה את הכל בשקט וללא תלונה כלשהי. באחד הימים, לא יכול היה לסבול את המצב הזה יותר ואמר בליבו : "אני חייב לקבל הסבר מהמלך..מדוע הוא לא נוהג בהגינות כלפי?".
 
בשעת ערב, היה המלך יושב בחדרו לבד. מנחוס קרב אליו ואמר: ,"אדוני המלך...אולי אני יכול לגלות לך דבר מה המעיק עלי מזה זמן רב?". המלך חייך, הזמין את מנחוס לשבת לידו ואמר: "כן מנחוס, אני שומע, תגלה לי את מה שמעיק עליה ואנסה לעזור לך".
 
אמר מנחוס : "אדוני המלך ! אני משרת אותך בנאמנות ובמסירות לא פחות ממברוק, אז אני לא מבין למה הוא זוכה ליחס מועדף ממך? מדוע הוא זוכה לשכר גדול משכרי? מדוע רק אני עושה את כל העבודות הקשות? הרי שנינו משרתים אותך ואתה ידוע כמלך אוהב ורחמן וחכם מכל אדם, אולי תסביר לי."
 
 חייך המלך חיוך רחב ונשק למנחוס על המצח ואמר:
"מברוק משרת אותי בנאמנות רק ב 10 אחוזים. ביתר 90 האחוזים הוא לא משרת אותי בנאמנות. על כן אני משלם לו רק על ה10 אחוזים של נאמנות. ואיני חייב לו כלום, אם יעזוב או אם אני אסלק אותו לא יקבל ממני ולו אגורה אחת.
 
ואילו אתה מנחוס היקר משרת אותי 90 אחוזים אתה משרת אותי בנאמנות רבה. ולכן אני מעניש אותך על ה10 אחוזים של אי הנאמנות ואילו את השכר של יתר ה 90 אחוזים בהם היית נאמן לי אני שומר לך בקופה נפרדת ואני מכניס אליה הרבה מאוד דינרי זהב, תכשיטים, ודברים טובים. אם תעזוב אותי או אם אני אפטר אותך, תקבל ממני את כל הקופה ששמרתי בשבילך"

 הציע מנחוס למלך ואמר: "אני מציע כי תנהג בשנינו במידה שווה. תעניש את מברוק על ה 90 אחוזים של אי נאמנות ושמור לו את ה 10 אחוזים של נאמנות בקרן מיוחדת על שמו".
 
 
    

יצחק אלפרט, מוטי ברכאן ויהודה עצבה בשיח סיפורים
© כל הזכויות שמורות
י', סיון, תשס"ט. 2.6.09
3. סיפורים
מאת: avege ללא תוכן 05/10/2009
2. סיפורים
מאת: viki 27/07/2009
היי נמרודי רוצה להודות לך על הקישור סיפורייך מעניינים ביותר חן חן על יצירותייך viki
1. קריאה מהנה
מאת: נמרדי יוסף 03/06/2009
תודה ליהודה היקר על הקריאה הנפלאה שהוסיפה לסיפור טעם וריח. נמרדי יוסף
הוספת תגובה
שם:
דואר אלקטרוני:
כתובת זאת לא תוצג באתר
כותרת:
תוכן: 
|