צילום חזית בית הכנסת במרכז פתח תקוה.

איש השוקולד של כפר הנשיא

נכתב על ידי: אתי נחמיה/דניאל מושב שדה-אליעזר

אחר הצהרים הייתי אצל אורטופד, הסתכל הרופא בכרטיס המגנטי ואמר - אויש הרבה שמות! איך קוראים לך? אני זוכר אותך!
 
- ואני דווקא לא זוכרת משנת 2003 אחרי אירוע מוחי, שמי בקיצור אתי.

הסתכל הרופא בפני ואמר - את עבדת בכפר הנשיא, בבית יונתן ביחד איתי! באתי עם תעודות רופא, מחו"ל ולא קיבלו אותי לעבוד כרופא אז התנדבתי לעבוד בבית יונתן ואת רדפת אחרי ואחרי המזרק ולא הסכמת שארדים את איש השוקולד שלנו, לפי הוראות האחות בטלפון .
ולא זזת ממני עד ששברתי את המזרק! והיום אזריק לך בברך חומר שיעזור לך לתפקד עם הברך או ניתוח? - זריקה אמרתי בגבורה. האיש רופא מצוין עם רגש.

עם הזריקה בברך הכואבת, נסעתי לכפר הנשיא לסיום סמסטר א' בקמפוס קבלה-לעם והתחלתי להבין מה גרם לי להגיע לכאן. כמובן איש השוקולד! שמו האמיתי היה קלמן. איש יפה נפש, שלא יצא מחדרו, מבלי שיהיה לבוש ומסורק, מגולח עם ריח טוב, טיפ טופ! ניצול שואה אשר תמונתו ממחנות השמדה הידועים לשמצה! מתנוססת במוזיאון יד ושם,.
ממש לפני היציאה לחופש כמוהו, במוזיאון ששתי זרועות כמו של אילן רמון, נפתחות לחופש, לנוף יערות מדהים של ירושלים. קלמן קנה שוקולד לכל העובדים וילדיהם מהכסף שנישאר לו לאחר תשלום לבית אבות, מפיצויי גרמניה.

אם חסר עובד או עובדת, קלמן שמר על השידה שלו את השוקולד עבורם וחיכה! - אתי יש על השידה שלי שוקולד בשבילך ובשביל הילדים. ילדי כינו אותו בשם איש השוקולד. יצאתי לחופש לחודש כפי שסוכם עם ההנהלה מראש, קטיף- שזיפים ובטרם צאתי ניגשתי להיפרד מקלמן.
 
הוא הזיז את המשאף ושאל מתי תחזרי?

אמרתי - בעוד חודש, וקלמן השיב את המשאף לפניו אבל עיניו מלאו דמעות, ושוב הזיז את המשאף - זה המון זמן. 

- זה לא יותר מחודש ויש לך כאן המון חברים שאוהבים אותך, שיושבים איתך בתורנות אחד אחרי השני מלבד אנשי הצוות. נישקתיו על מצחו ועפתי משם שלא יראה את דימעותי. בערב ט"ו באב חג האוהבים ישבתי עם החברה על הר אליעזר ושרתי שירי ארץ ישראל.
 
רוחו של קלמן, איש השוקולד היתה עימנו, אבל לא עצמותיו הדבוקות לעורו, עם צבע העיניים הכי יפות בעולם, יהי זכרו ברוך.

 

עטיפת הדיסק של גידי שרון
© כל הזכויות שמורות
יום השואה, תשע"א. 2.5.11
1. איש השוקולד מכפר הנשיא
מאת: אתי אסתר הדסה מ. נחמיה/דניאל ללא תוכן 02/05/2011
 
|