נר ללילות הסליחות

רבי עקיבא - הכל לטובה.

נכתב על ידי: שחרזדה

מספר: יהודה עצבה:

 פעם אחת יצא רבי עקיבא לדרך רחוקה ולקח עימו, חמור, תרנגול ונר.

מדוע לקח את החמור? כדי שיוכל לרכוב עליו כשיתעייף, ויניח עליו משאו.  ומדוע את התרנגול? כדי שיעיר אותו השכם בבוקר לתפילה.

ואת הנר למה לקח עימו?  כדי שיוכל להדליקו בלילה וללמוד תורה.

הלך רבי עקיבא דרך ארוכה, וכאשר הגיע הלילה ונעשה חושך, הגיע לעיר אחת ורצה לנוח בה, חיפש מלון אך לא היה, ביקש רבי עקיבא מאנשים לתת לו מקום ללון, אמרו לו: אין מקום, לך הלאה .

עמד ברחוב, בחושך ובקור ואיש לא הזמינו לביתו, ובכל זאת אמר: כל מה שעושה השם, הכול לטובה הוא.  לא רצה הרבי להישאר בעיר הזאת שאנשיה רעים הם, יצא לשדה, בחר מקום מתחת לעץ, הדליק הנר, האכיל את התרנגול ואת החמור וישב ללמוד תורה, למד עד ששכח שהוא לבד.  פתאום שמע שאגה גדולה וראה אריה  גדול מגיע מן היער הקרוב וטורף את החמור שלו. עוד הוא נבהל  והנה בא חתול וטרף את התרנגול,  ואז באה רוח וכיבתה את הנר, נשאר רבי עקיבא עומד לבד ביער בחושך גמור.

לא היה לו חמור, לא חתול ולא נר. אמר: כל מה שעושה השם, הכול לטובה הוא. ואז, פתאום הוא שומע רעש גדול מן העיר, קריאות וצעקות, מה קרה? אויבים נכנסו לעיר ולקחו איתם את אנשי העיר בשבי, בדרכם עברו בשדה ששם עמד רבי עקיבא , אבל, בגלל החושך לא ראו אותו, וכך ניצל מידם.

אמר רבי עקיבא: עכשיו ידעו כולם, כי מה שעושה השם, עושה הכל לטובה. אילו לא אכל האריה את החמור- היה נוער.

אילו  לא אכל החתול את התרנגול, היה קורא בקול ואילו לא כבה הנר, היה מאיר את החושך, ואז החיילים היו לוקחים גם אותי.

הודה רבי עקיבא לשם והמשיך לדרכו לבדו, עם אמונתו.

 
 


© כל הזכויות שמורות
במוצ"ש, ערב ל"ג בעומר תשס"ז. 6.5.07
20. אני רק שאלה
מאת: גבי 07/05/2018
"לא היה לו חמור, לא חתול ולא נר"." התכוותם לא תרנגול נכון?
19. נהניתי, קול נעים וסיפור יפה
מאת: אליהו ללא תוכן 18/01/2018
18. הכל לטובה
מאת: שיר 17/04/2014
סיפור מהמם ומנסיון ענק גם אני יכולתי להגיד למה ולמה ה' לא יכל למנוע משהו אזשהו אסון אבל לפעמים ה' רוצה שמתוך זה נגיע לתוך התעלות באמונה מתוך עצמנו וכל מה שקורה זה לטובה גם אם זה נוגד את השכל שלנו
17. הכל לטובה?
מאת: ע 01/05/2012
הכל לטובה שמתו כל אנשי הכפר, נטרף התרנגול ונטרף החמור?! אם זה הפי אנדינג לסיפור...
16. אכן יהודי פשוט
מאת: Lazy 18/12/2011
וחי בסרט. סיפורים אלו באים להעביר מסר אך יש לקחת אותם בפרופורציה.. אפשר להשאיל לסיורי חזל הללו את האמרה המיוחסת לרבי שלמה קרליבך : "מי שלא מאמין בסיפורי חסידים הוא כופר, ומי שמאמין בסיפורי חסידים הוא שוטה".
15. היי, יהודה, היזהר בדבריך
מאת: יהודי פשוט 27/05/2011
בתגובה 8 כתב יהודה: אשר לגורל של בעלי החיים, אין זה בהכרח מציאותי אלא לצורך המחשת מוסר ההשכל של הסיפור. חבל יהודה, שלצורך הגנה על התורה אתה מוכן ללכלך על התורה. כביכול באת להגן (שהתורה ואלוקים כן הומניים) ונמצאת מלכלך (שהתורה אינה אמת). הסיפור הנ"ל התרחש. וזה שאתה לא מסוגל לחשוב מעט יותר, לא מעיד שהסיפור אינו נכון.
14. תשובה ליהודי הפשוט
מאת: יהודה עצבה 08/07/2011
אכן אינני חס וחלילה בא להמעיט בערך הסיפור ואמינותו. חשוב שאציין ואדגיש כי הסיפור נשען על מקורותינו ואין כוונה לבטל, או להמעיט במשמעותו ואמינותו.
13. הכל לטובה! מערכי שיעור
מאת: ממש הכל לטובה 09/10/2011
תודה על הסיפור המרתק ועל ההקראה הברורה. עכשיו באמת כולם ידעו שהכל לטובה. מי שצריך חומר ומערכי שיעור על הכל לטובה מוזמן לאתר שלי: www.letova1.blogspot.com בהצלחה
12. כי הסיפור הזה מאוד יפה לי
מאת: שלום דובער צפרן 13/07/2011
כי אני אוהב את הסיפור הזה מאוד מאוד
11. בואו נחשוב ביחד
מאת: יהודי פשוט 27/05/2011
בתגובה 7 כתב אורי: אם כה נפלאות דרכי השם, לא יכל לחוס על החמור והתרנגול ולסדר שהאויב לא יבחין ברבי עקיבא ללא שפיכת דם חפים מפשע? קשה לקבל אמונה עיוורת שכזו. כמה חבל אורי שאיני יודע את פרטיך, ואיני יכול לכתוב לך באופן אישי, ואילו כאן איני יודע אם תראה את תגובתי. אולם, חשוב, אילו הייתי מספר לך סיפור כזה (אשתדל לקצר): היה היו שני חברים, אריה וחתול. שני החברים העבירו את זמנם יחדיו, ואולם אוכל לא היה להם. הסתובבו להם שני החברים ביער וחיפשו. הם חיפשו אוכל. לצערם, מותרות כמו אוכל הם לא מצאו, ועל כן, הם החלו להתכונן למעבר לעולם שכולו טוב. הם גוועו ברעב. ראה הקדוש ברוך הוא מלמעלה את תחינתם של שני בעלי החיים הרעבים, ושלח להם מזון. לפתע, הם ראו מול עיניהם, מזון מיוחד המתאים לכל אחד לפי צרכו. חמור - לאריה. ותרנגול - לחתול. כך ניצלו חייהם. וכך גם ניצלו חייו של רבי עקיבא - כמו שאתה מכיר את הסיפור. זה הכל עניין של הסתכלות. חבל סתם להעלות שאלות לא נכונות ולא רלוונטיות, מבלי לחשוב מעט יותר. (דרך אגב, יש לי תחושה שאתה אינך צמחוני...)
10. סיפור יפה מאוד
מאת: שקד קליין 19/05/2011
הסיפור יפה אבל לא כל כך הבנתי אותו. תרנגולת חמור נר אריה חתול רבי עקיבא וסיפור. אתם חושבים שהבנתי את הכל?
9. אני חייבת עזרה
מאת: ענבר 25/01/2011
אם משהו שע על מדרש על האופטימיות של ר' עקיבא או על זה שרבי עקיבא הסתקל על הכל במשקפיים ורודות או משהו בסגנון.... בבקשה שירשום אותו כאן! זה ממש ממש דחוף!! תודה רבה!!
8. כל דבר במידה
מאת: יהודה 06/07/2010
לאורי שלום. הזכרת בעלי החיים וגורלם באים לחזק את רוחנו ולגרום לנו להבין שאסור להתייאש. אשר לגורל של בעלי החיים, אין זה בהכרח מציאותי אלא לצורך המחשת מוסר ההשכל של הסיפור. לכן כל דבר יש לקחת במידתיות שלו.
7. מה חטאו החמור והתרנגול?
מאת: אורי 07/07/2010
אם כה נפלאות דרכי השם, לא יכל לחוס על החמור והתרנגול ולסדר שהאויב לא יבחין ברבי עקיבא ללא שפיכת דם חפים מפשע? קשה לקבל אמונה עיוורת שכזו.
6. :O
מאת: רעות 29/04/2010
היה סיפור ממש יפהה אהבתיי אותו .. מוואה לכולם ...
5. השיר הכל לטובה !
מאת: הכל לטובה 06/03/2010
אפשר להוריד את השיר "הכל לטובה" מהאתר http://www.koltuv.org/LeTova.aspx או ישירות לשמור את הקובץ http://www.koltuv.org/Letova_96.mp3 הלינק נמצא באתר... שווה לשמוע ולאמץ בחום !
4. שיר ומערכי שיעור "הכל לטובה" !
מאת: שיעור הכל לטובה 16/01/2010
סיפור יפה מהגמרא הקדושה ! מורים ומדריכים שרוצים להעביר שיעור בנושא "הכל לטובה" מוזמנים להשתמש במערכי השיעור ובשיר "הכל לטובה" שנמצאים באתר  http://www.koltuv.org/LeTova.aspx עבודה נעימה !
3. שאלה
מאת: a.j 28/12/2009
איך אני יכולה להוריד את התקליט???..
2. הכי טוב שביותר$
מאת: מהממת 25/11/2009
מהממם הסיפור יש בו רגש,אבהלה,מתח,התחלה יפה,אמצע יפה,וסוף נהדר ולא חסר שום דבר רק שאלה אחת ואני יודעת שהיא מיותרת אבל הינה השאלה:אם יש לי שיעורים אז מה אני יגיד הכול לטובה שיש לי שיעורים לא מספייק יש לי 192 עמודים בחשבון ובאנגלית אז אני יומר הכל לטובה שיש לי את כל ה-192 שיעורים זה קצת מגוכח חה חה חה ... טוב לא נורא אבל הסיפור מהמם ויפה כל הכבוד עוד דבר פיצי לומר :הכול לטובה ששמתם אעת הסיפור באתר הזה כך עכשיו אני לומדת תודה לכם בימיוחד לקב"ה ביייי :)
1. 100מם
מאת: דקל 24/11/2009
הסיפור מאוד יפה
 
|