הכנת מצה שמורה בירושלים 2007. צילום: יהודה עצבה.

כנגד ארבעה בנים דיברה תורה

נכתב על ידי: יהודה עצבה

כנגד ארבעה בנים דברה תורה: אחד חכם, אחד רשע, אחד תם ואחד שאינו יודע לשאול. מעשה באדם אחד שהיו לו ארבעה בנים, רצה האב שבניו יחכימו ולא ישפטו את הדברים הנקרים להם בחיים בצורה פזיזה ומהירה. מה עשה אותו אב? שלח את בניו אל העיירה הרחוקה ביותר ממקום מגוריהם וציווה עליהם ללכת אל מתחת לגשר ולהתבונן בעץ הבודד הגדל שם ולחזור ולספר לו מה ראו.

 הבן הראשון נשלח בחורף.

הבן השני נשלח באביב.

הבן השלישי נשלח בקיץ.

 הבן הרביעי נשלח בסתיו.

לאחר שחזרו כולם, אסף האב את ארבעת בניו וביקש מהם לתאר לו מה ראו. הבן הראשון תיאר בפניו את העץ היבש המצולק והמכוער שראו עיניו. הבן השני תיאר את העץ מלא ניצנים ירוקים והרבה הבטחות מסתתרות בהם. הבן השלישי לא הפסיק להתפעל ממראה העץ הפורח והמשכר בריח המתוק של הפריחה, - יופיו כבש אותי סיכם הבן. הבן הרביעי תיאר בפני האב את העץ הכורע תחת עומס הפירות הבשלים שכולם הבטחות ומימוש התקוות.

 הקשיב האב לבניו ובאותה דממה שהם הקשיבו למוצא פיו פתח ואמר- כולכם צודקים, כל אחד מכם ראה את העץ עונה אחת מחייו,אבל עיניכם הרואות כי אי אפשר לשפוט את העץ ואיכויותיו על פי עונה אחת בלבד. אף האדם כך שהרי נאמר "כי האדם עץ השדה" מהות האדם וחייו ניתנים למדידה רק כאשר הוא משלים את עונות חייו.

אם תוותרו על החורף, תפסידו את הבטחת האביב, היופי של הקיץ והציפייה לסתו. אסור לנו לתת שכאב של עונה אחת יהרוס את ייתר העונות, אין לשפוט את החיים על פי כאב של עונה אחת, תמיד, אבל תמיד בסוף העונה הקשה יבואו ימים טובים יותר שיגשימו עבורנו את ההבטחה והתקווה, סיכם האב דבריו.

- ומאחר ואנו עומדים בפתחו של חג הפסח, חשוב שנדע שחג זה מקפל בתוכו גם את הכאב, הסבל, ההבטחה וממוש התקווה, כל זה בתנאי שנמשיך לספר את הסיפור ולקיים פסח כהילכתו. סיכם האב את דבריו.


הערה: עיבוד הסיפור מתוך גרעין סיפור שתורגם על ידי מפורטוגזית, הגיע אלי במייל בפורטוגזית על ידי גולש אנונימי, גרעין הסיפור עובד על ידי לסיפור בהקשר לחג הפסח.שובץ באתר, ב-יב, ניסן, תשס"ח. 17.4.08, ערב ביעור חמץ פסח תשס"ח.


 


פריחת השקדיה
© כל הזכויות שמורות
יב, ניסן, תשס"ח. 17.4.08,
2. רוצה להגיב
מאת: פלוני אלמוני 17/01/2019
האם האפשר?
1. כי האדם עץ השדה
מאת: רבקה אביב 23/11/2010
סיפור יפהפה, סיפור ערכי , סיפור אופטימי, סיפור עם תקוה סיפור שאני אישית מתחברת ואוהבת אותו במיוחד יש מה ללמוד ממנו, גם מערכת יחסים משפחתית למופת , גם כיבוד אב , את אשר האבא ביקש ,מבניו עם כל הקושי והמטלות שקבלו מהאב ביצעו בשלמות ובהענות רבה אף לא אחד מהבנים סרב חלילה. אני מכירה סיפור זה בשם "עץ האגסים". פשוט סיפור מדהים ועל כך מודה אני לך מורי היקר
 
|