שנה טובה

משלוח השנות טובות

נכתב על ידי: יהודה עצבה

לצפייה בסרטון משלוח השנות טובות:

ההתרגשות לקראת השנה החדשה לוותה אצלנו בחיפוש אחרי הדוכנים לממכר כרטיסי הברכה או 'השנות טובות' כפי שקראנו להם בילדותינו. כמה שבועות לפני ראש השנה היו צצים דוכנים כפטריות אחר הגשם בצמתי ערים, דוכנים לממכר 'שנות טובות' ואנחנו עם מעט הכסף שלנו היינו מכורים לקנות את כרטיסי הברכה הצבעונים והיפים שמילאו את הדוכנים. חיילות צה"ל במדים, מטוסי חיל האוויר חגים בשמי הארץ. תמונות הכותל המערבי וקבר רחל אימנו, איכרים חסונים חורשים את אדמת העמק ועוד כהנה וכהנה שלל תמונות מרהיבות שחיממו את הלב באותם ימים.  כדי לשמוע מיקירנו הייתה זו משימה כמעט בלתי אפשרית. ימים שבו לא היה טלפון סלולרי, למתי מעט היה טלפון בבית והקשר היחידי כמעט היה באמצעות מכתבים בדואר.
אני זוכר שלקראת ראש השנה היינו אנחנו הילדים מחכים בקוצר רוח לבוא של הדוור לראות אם הגיעו אלינו 'שנות טובות' וכשקיבלנו אותן עטנו בהתרגשות הבייתה ופתחנו אות המעטפות לצפות בדחילו ורחימו בתמונות הנפלאות שניבטו אלינו מכרטיסי הברכה.
רבים מאיתנו התחילו כבר אז באיסוף הבולים והתעסוקה לנו כילדים הייתה רבה. את החוויה וההתרגשות באותם ימי 'השנות טובות' לא נוכל לשכוח ועל מי שמתפלא, נאמר בעצב ובגעגוע 'זר לא יבין זאת'.

הערה:  צולם בתערוכה 'לשנה טובה – כרטיסי הברכה שאהבנו'.התערוכה הוצגה במוזאון רמלה, תשע"ב.  אוצר ד"ר יגאל סתרי.

אגרות ברכה לראש השנה
© כל הזכויות שמורות
כו' אב, תשע"ב. 14.8.12
 
|