סיפורים נוספים:
הגעלת כלים בירושלים

פסח במכולת, מאת: יונה באגד.

נכתב על ידי: יהודה עצבה.

 – לאבי הייתה מכולת ואז כל תקופת המלחמה והצנע לכל מכולת היו הקונים שלה שהיו רשומים וכל אחד מהקונים היה יכול לקבל את המצרכים שלו רק במכולת שהיו רשומים. היום כשאני רואה את החנות הזאת היא בגודל של השירותים של הסופר. בכל אופן היו רשומים בה שש מאות קונים, זו הייתה מכולת מאוד ידועה "המכולת של טוביה" זה היה שם דבר.
 
לנו בתור ילדים בבית היה מאוד קשה. חודש לפני פסח כשהיו מגיעות המצות, במכולת אי אפשר היה לשים את המצות כי היה חמץ אז חודש וחצי לפני פסח היינו צריכים לנקות את החדר הקטן להוציא את כל הריהוט וההורים שלנו היו ישנים אתנו ועם הסבתא. כשבאה המשאית עם המצות היינו סוחבים את המצות לחדר וכל החדר היה מלא מצות.
 
כל קונה שהיה קונה מצות היה בא הבייתה עם פתק ומקבל את חבילות המצות. ( מצות של שמעונוביץ ) בכל אופן לי בתור ילדה זה היה סיוט, אף פעם לא הצלחנו לנקות טוב את הבית, כי זה חדר שבו גרנו וישנו בו וזה היה ממש מעבר לקונים שהיו נכנסים אליו לקבל את המצות.
כל אחד היה בא עם המצות והיה נשפך קמח מצות, עד שהיינו גומרים למכור את כל חבילות המצות. וכשזה נגמר והיו מוציאים את הכל התחלנו לנקות את החדר עם הסודה אקוסטיק עד שהגיע הערב הנכסף ליל הסדר.

במכולת של בנימין ברחוב ניסים בכר בירושלים
© כל הזכויות שמורות
כד', אדר, תש"ע. 10.3.2010
1. ליונה בא-גד (אישי)
מאת: יונה בשי (ביגר) 15/09/2010
שמחתי לראות את תמונתך באינטרנט. את נראית עשר. הספורים מהנים. אמא ב"ה מרגישה טוב. היא מתפקדת כראוי. מבשלת ,מכבסת, הולכת לבנק ולדאר כשצריך. בבוקר היא הולכת כחצי שעה על שפת הים. בקיץ היא התרחצה בים. היא אפילו הכינה לכולנו קרפלאך לקראת ערב יום כיפור. הלוואי הלאה עד מאה ועשרים. המשפחה המורחבת החלה להזדקן. בתיה אבן-טוב נמצאת בבית-אבות. חנה שיוביץ בבית טובי העיר בירושלים. לאחרונה הביאו לה גם פיליפינית. אסתר (אשתו של יואל) עברה נתוח בלב. שיהיו בריאים. אמא תשמח מאד אם תצלצלי אליה. טלפון מס. 03-6591786 גמר חתימה טובה חג שמח י ו נ ה
 
|