סיפורים נוספים:
הכנת מצה שמורה בירושלים 2007

הוא ראה את אליהו הנביא

נכתב על ידי: יהודה עצבה

מספר: יהודה עצבה:

 


מעשה שהיה במדינת רוסיה. ימים מספר לאחר חג הפורים, בליל חורף קשה, התנהל בדרכים המושלגות יהודי, ופניו אל הרב הגדול, רבי לוי יצחק מברדיצ'ב. היה היהודי איש פשוט ותמים, אך עשיר מופלג, גומל חסדים ומאמין גדול.לאחר שנח מעמל הדרך, קבל הרב את פניו ושאל אותו לשלומו ולשלום בני ביתו. השיב היהודי: בעזרת האל שורה הברכה על ביתי, פרנסתי מצויה, ובני ביתי חיים ברווחה ובנחת, אך יש דבר אחד המצערני ואינו נותן לי מנוח, ובעטיו באתי אליך.

ומה הדבר? שאל הרב : בכל שנה ושנה מצפה אני לבואו של אליהו הנביא ואולם דווקא אני, שכה משתוקק ונכסף לראותו, מעודי לא זכיתי לכך. ומה עוד רבי, קניתי לכבודו כוס כסף מהודרת ביותר, ולקראת ליל הסדר ממרקת אותה אשתי, עד שהיא מפיצה את זהרה על השולחן כולו ואת הדלת מקפיד אני לפתוח לרווחה במועד הנכון. אמור נא לי רבי, מה עוד עלי לעשות כדי לזכות לגלוי אליהו? צחק הצדיק מברדיצ'ב, שהכיר את האיש, הרהר רגע ואחר כך השיב: שמע נא יהודי, סע לעירה גרוסלובה, לפי חשובי תגיע לשם יומיים, שלושה לפני חג הפסח. בבואך, שאל למקום מגוריו של יהודי פלוני מבני המקום. תבוא אליו ותבקש להסב עמו אל שלחן הסדר. אצלו תזכה בעזרת השם לראות את אליהו הנביא.

נסע היהודי ימים ולילות, נסע בכפור ובשלג, עד שהגיע סוף סוף לאותה עיירה בזמן אותו חזה רבי לוי יצחק מברדיצ'ב. נכנס לבית, הציג את עצמו ואמר: רוצה אני להסב עמכם בליל הסדר. שלח אותי אליכם הצדיק הגדול, רבי לוי יצחק מברדיצ'ב. התבונן בו בעל הבית בעיניים תמהות ואמר לו: ברוך הבא לביתי, אך חושש אני שלא אוכל להיות מארח ראוי לשמו, ביתי דולף מחמת הגג ההרוס, בחוץ גדול הקור, ואין לי עצים להסקה, גם כסף אין בידי, ואינני יודע מאין אקח את הצרכים לליל הסדר ולימים שיבואו אחריו.

בשמוע האורח את הדברים האלה, ובראותו את מצבו העגום של היהודי, הוציא מכיסו כמה מאות רובלים, מסרם לו ואמר: הרי לך, ידידי, לך תקן את גג ביתך, קנה עצים להסקה, וקנה גם מצרכים לליל הסדר ולכל ימות החג. קנה בגדים לחג לך ולילדיך וכן מנעלים חדשים אל תקמץ בהוצאות. שמח האיש שמחה רבה, והודה לאורח הבלתי צפוי על העזרה שהגיש לו. תקן את גג הבית, קנה עצים לחמום הבית, וכן מאכל ומשקה מכל טוב לליל הסדר ולכל ימות החג. הסבו כל בני המשפחה בבגדי חג לשולחן הסדר, עשו סדר כהלכתו ושרו בשמחה רבה את שירי החג , בהגיע זמן הופעתו של אליהו הנביא, פתחו לפניו בני הבית את הדלת. האורח צפה בהתרגשות רבה, כשהוא מכין את עצמו לחזות בגלוי אליהו. אך הזמן חלף, "הסדר" הסתיים, ואליהו הנביא לא נגלה.
 
בני הבית פרשו לחדריהם לשנת הלילה, אך האורח מאן לזוז ממקומו. עדין מצפה היה שמא בכל זאת יופיע אליהו הנביא. כך ישב כל הלילה, אולם את אליהו הנביא לא זכה לראות. מאוכזב ועייף מטלטולי הדרך שב היהודי אל הרבי לוי יצחק מברדיצ'ב, פנה אליו ואמר: רבי, שלחת אותי לדרך ארוכה ומייגעת לביתו של עני מרוד, ואני האמנתי כי שם יופיע אליהו הנביא. את ליל הסדר ערכנו כהלכתו, דבר לא חסר, אך למרות שלא עצמתי עין כל הלילה, את אליהו הנביא לא זכיתי לראות. רבי, האיני זכאי? האין אני ראוי לחזות בגלוי אליהו? ומדוע שלחת אותי לשם?

צחק רבי לוי יצחק מברדיצ'ב, העמיד את היהודי מול המראה ושאלו: אמור לי, ידידי, את מי אתה רואה במראה? ענה היהודי: רואה אני במראה את קלסתר פני. אמר לו רבי לוי יצחק מברדיצ'ב: יהודי, הסכת ושמע. זכאי אתה, וזכות גדולה עמדה לך. הלא באותו ליל הסדר היית אתה בעצמך אליהו הנביא.
 

 


מתוך גלויה ישנה
© כל הזכויות שמורות
גירסה קולית ב - כט', אדר, תשס"ט. 23.2.09.
12. דפקט
מאת: סיגל 18/05/2014
מה המסר של הסיפור הזה? אין פה שום דבר מעניין בגלל שאתן לא רוצות להעליב את האתר, אז אתם אומרות שזה יפה כע....................
11. מעניין
מאת: עדן 07/12/2011
הסיפור ממש יפה אין דברים כאלה..
10. מדהים
מאת: דניאל 09/04/2011
סיפור מענין אני מקבל 100 בתנ"ך תודה!
9. מקור הסיפור
מאת: ענת 20/04/2011
סיפור מקסים. מה מקורו?
8. בקשה
מאת: קורל 26/02/2011
אתם יכולים בבקשה ומהר להגיד לי כיצד אליהו הנביא נכנס ויוצא מהעלילה בבקשה פליייז
7. שינה
מאת: אפרת 15/01/2011
הבן שלי נרדם עם הסיפור ואני זו ששמעתי אותו. אחלה סיפור!
6. סיפור נחמד
מאת: יאיר 30/05/2010
(מה מרגש בסיפור הזה)
5. סיפור יפה
מאת: שחף 09/02/2010
אהבתי חחחחח תחזיקו לי אצבעות ל100 בעבודה בתנ"ך
4. רגש כ'כ אני בוכה
מאת: מורן 03/11/2009
פשש איזה סיפררר מרגש =]
3. תגובה
מאת: מירי 08/11/2009
אכן סיפור מאוד מרגש!!!רוצה לשמוע עוד ועוד סיפורים כאלה על יהודים טובים
2. סוף קצת אחר
מאת: אני 21/10/2009
הרב יצחק שלח שוב את אותו יהודי עשיר לבית של היהודי העני בשביעי של פסח ואמר לו שאז הוא יזכה לגילוי של אליהו. היהודי העשיר נסע ולפני שנכנס שמע את ילדיו של העני בוכים שהם רעבים ואיך יחגגו את החג. הרגיע אותם אביהם ואמר: אל תדאגו כמו שזכינו שיבוא אלינו אליהו הנביא בליל הסדר כך נזכה גם עכשיו. ועז הבין היהודי העשיר שבעצם כל אחד יכול למצוא בתוך עצמו את אליהו הנביא...
1. יפה
מאת: עדן 05/04/2009
איזה סיפור מרגש!
 
|