המספר והרושם חיים מזר

קובץ מס' 24

נכתב על ידי: חיים מזר


               רמזורים
אורות הרמזור הבהבו והתחלפו באיטיות. הנהגים שעצרו ליד רמזור זה נכנסו  לעידן אי הוודאות. הם לא ידעו אם לנסוע או להישאר במקום והם חנו בצומת ימים ולילות. תרדמה עמוקה נפלה עליהם. כה עמוקה היתה. השינה עד כי החלו לחלום. חלום רודף חלום. ועל מה הם חלמו? על חנייה אינסופית ליד רמזורים שאינם יודעים להחליט אם יאירו באור ירוק או באור אדום. מקץ שנים התעוררו  הנהגים משנתם ומצאו עצמם יושבים בכביש בלוי ודהוי. מכוניות לא היו, רמזורים לא היו וצומת לא היתה. הם לא ידעו איך להתייחס לתהפוכה כה קיצונית. כל מה שנשאר מכביש סוער וסואן היו רק שאריות עלובות של אספלט מפואר. הנהגים הפעילו מתגים סמויים בכיסאותיהם, פרשו מצנחי חירום, נסקו למרומים, שייטו  דקות מספר באוויר ונחתו בארץ אחרת. בישוב אחר ובצומת דרכים אחרת. משראו הבהוב רמזורים התעוררו לתחיה.
7.3.1989
                הוראות תפעול
ההסברים שנרשמו על הלוח היו קליטים. התלמידים כולם וללא יצוא מהכלל הבינו את הכתוב והעתיקו אותו למחברותיהם. שבועיים ימים שיננו  את ההסברים. ביום המבחן ידעו לצטט את ההסברים מילה אחר מילה. כך, ציטטו את ההסברים מדי בוקר בבוקרו  ובערב לפני השינה. מי שהיה מגיע לפנימייה היה שומע כל בוקר וערב מלמול של הוראות תפעול. קשה להגיש שהתלמידים לא ידעו לבטא את רחשי ליבם.
21.3.1989
                 הרצאות
הנושא שהועלה לדיון היה אבסורדי עד לטירוף. שום דבר לא נעלם מעיניהם של המרצים. מסיבה זו לפחות, ההרצאות היו מרתקות. כולם היו כאפרכסת. לא פלא הוא שהמרכזניות לרבות האוטומטיות נלאו מלחזור על המשפט "כל הקווים תפוסים, אנא המתן בסבלנות ותיענה לפי התור. תודה".
28.5.1989
            דיאגנוזה
חלום מוזר פקד את העיתונאי בלילה הקודם. בחלומו הוא רואה את עצמו ישן ובכול עין חולם חלום אחר. לפליאה היתה התופעה בעיניו. למחרת כשהתעורר העלה על הכתב את חלומותיו. ביד ימין כתב את מה שחלם בעין שמאל וביד שמאל כתב את מה שחלם בעין ימין. משסיים ערך ניסיון ספרותי מרתק. הוא העתיק את הכול מחדש אבל סידר את השורות בכתב יד אחד ברצף. שורה ראשונה היא השורה הראשונה של כתב היד הימני  ושורה שניה היא השורה הראשונה של כתב היד השמאלי. וכך הלאה. המוצר המוגמר היה מטורף: אבחנה רפואית כי הוא לא מסוגל לחלום בכלל.
24.6.1989
                      ריקוד
מה אומרים על שולחן שהולך שני צעדים קדימה וצעד אחד אחורה? שהוא רוקד טנגו.
9.11.2009
                    סיד
עמודי התמיכה של הבניין החלו להרגיש בחולשה וניגשו לארכיטקט שייתן להם ויטמינים. מאז ועד עצם היום הזה הם אוכלים הרבה סיד.
10.11.2009
               סיבוב פרסה
לכמה שווה מעגל? פעמיים סיבוב פרסה, לכך קוראים גיאומטריה מוטורית.
6.7.2010
                חולצות
בחנות הבגדים נמכרו חולצות טריקו עם הדפסים של פצצות גרעיניות. כמה חולצות יש למכור על מנת להגיע למסה קריטית כדי לקבל קרינה רדיואקטיבית ומה הטעם של הפטריה  לאחר ההתפוצצות?
31.8.2010
         האף של פיתגורס
נעביר  ציר דמיוני דרך מרכז הראש. נוציא ציר ניצב לו דרך הלסת. נחבר את קצות הצירים עם אלכסון העובר דרך האף. האף הוא היתר של משולש ישר זווית. אם מסיבה כל שהיא אדם שנבחר באופן שרירותי משקר, הרי שהאף דרכו עובר היתר מתארך, בהכרח שני הצירים הניצבים זה לזה גם כן מתארכים. קצב התארכות צלעות המשולש יכול להעיד על מספר הפעמים בהם אותו אדם משקר. והנה יש לנו משולש ישר זווית המשמש כמכונת אמת.
8.7.2013

 


ציור פרסה. גרפיטי בתל אביב. צילום: יהודה עצבה
© כל הזכויות שמורות
ל' אב, תשע"ג. 6.8.13
 
|